کاشت مو و تاریخچه کاشت و پیوند موی طبیعی

یکی از عوامل مهم و نگران‌کننده که بسیاری از افراد را در هر سنی تهدید می‌کند ریزش مو می باشد. ریزش موهای سر و صورت به‌‌عنوان یک عامل تهدیدکننده زیبایی شناخته شده و کاشت مو به‌‌عنوان یک راه درمان می باشد. یکی از مدرن‌ترین روش هایی که برای بازسازی موهای مژه، ابرو، محاسن و پوشاندن جای زخم به کار گرفته می شود کاشت مو است.

تاریخچه کاشت مو

کاشت مو ، یکی از عوامل مهم و نگران‌کننده که بسیاری از افراد را در هر سنی تهدید می‌کند ریزش مو می باشد. ریزش موهای سر و صورت به‌‌عنوان یک عامل تهدیدکننده زیبایی شناخته شده و کاشت مو به‌‌عنوان یک راه درمان می باشد. یکی از مدرن‌ترین روش هایی که برای بازسازی موهای مژه، ابرو، محاسن و پوشاندن جای زخم به کار گرفته می شود کاشت مو است. امروزه در سراسر جهان کاشت مو به صورت طبیعی انجام می‌شود. بیش از یک دهه می باشد که روش‌های مختلفی برای کاشت مو رواج پیدا کرده است. کاشت مو به شیوه های مختلف می تواند باعث پرپشت شدن و زیبا شدن موها شود. در این نوشته می‌خواهیم در مورد بهترین روش‌های کاشت و پیوند مو، هزینه ها و نتایج آن مطالبی رو برای شما قرار دهیم. بهتر است با ما همراه باشید.

آشنایی با تاریخچه کاشت مو

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه کاشت مو داشته باشیم باید بیان کنیم که کاشت مو به صورت کلی به قرن نوزده برمی‌گردد. در این شیوه که بخشی از سر دارای موی کافی و مناسب می باشد به منطقه دیگر منتثل می شود. کاشت مو به‌صورت انتقال تک تک تارهای مو به منطقه کم‌پشت برای اولین بار در دهه سی میلادی در کشور ژاپن انجام شده است. ژاپنی‌ها در کاشت مو پیشتاز محسوب می‌شوند، با شروع جنگ جهانی دوم و درگیر شدن کشور ژاپن در این جنگ از سر گرفتن تحقیقات و پیشرفت‌های علمی موکول به دهه پنجم شده است و این‌بار به جای کشور ژاپن، اروپایی‌ها دست به کار شدند.

تاریخچه کاشت مو

شیوه های کاشت مو

کاشت و پیوند مو به‌صورت کلی به دو حالت انجام می‌شود که هرکدام دارای تکنیک‌های خاص خود است. کاشت مو بدون جراحی و کاشت مو با جراحی. هرکدام از روش‌ها دارای معایب و مزایا بوده و همچنین شیوه انتخاب آن به پزشک متخصص بر می‌گردد. از شیوه‌های کاشت و پیوند مو بدون جراحی می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاشت مو به روش SUT – کاشت و پیوند مو به روش FUE – کاشت به روشSUT و FUE – کاشت وپیوند مو به روش SuperFUE – کاشت و پیوند مو به روش BHT – کاشت مو به روش FIT و کاشت مو به روش FUT

تمام روش‌های گفته شده به کاشت موی بدون تراشیدن موی سر معروف می باشد. روش‌های فوق برای افرادی که تا به امروز تیغ ماشین تراش به موهای شان نخورده است و همچنین برای خانم‌ها بسیار مفید و کاربردی می باشد. البته باید بیان کنیم نتراشیدن موی سر تنها مزیت تکنیک کاشت مو بدون جراحی نمی‌باشد.

کاشت و پیوند مو به روش SUT

در این روش مزایای فوق‌العاده‌ای وجود دارد، در شیوه‌ ذکرشده تارهای مو به‌صورت تک‌تک برداشته شده و بدون خون‌ریزی و درد به محل مورد نظر پیوند داده می شود. نتیجه این کار خط رویش طبیعی به همراه کاشت موی بسیار زیبا خواهد بود. همان‌طورکه اشاره شد انتخاب روش کاشت و پیوند مو بستگی به پزشک جراح و وضعیت بیمار دارد.

کاشت وپیوند مو به شیوه فوق یک روش مدرن و بهترین روش کاشت مو محسوب می‌شود که در کلینیک های پیشرفته قابل انجام می‌باشد. روش بدون درد و خون‌ریزی بوده و در این شیوه تارهای موی شما از بانک مو که شامل مناطق متراکم مو مثل زیر ریش و سینه می باشد توسط دستگاه هایی کاملاً اتوماتیک برداشته شده و توسط متخصصین به ناحیه‌ای کم‌پشت منتقل داده می شود.

این روش دارای مزایای فوق‌العاده زیادی می‌باشد که ازجمله آن‌ها می‌‌توان به عدم درد و خون‌ریزی و درنتیجه عدم به جا ماندن زخم و بخیه اشاره کرد. همچنین جلسات کاشت مو در این روش بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌ها بوده و پیوند تا چهارده هزار موی طبیعی و خط رویش طبیعی با تراکم بالا امکان‌پذیر می باشد.

کاشت مو به روش FUE

در این شیوه که یکی از شیوه‌های مدرن کاشت مو محسوب می شود، فولیکول‌های مو به کمک دستگاه‌های لیزری تقویت‌شده تا به شکل کاملاً طبیعی رشد کنند. تکنیک کاشت مو به شیوه فوق به عنوان یکی از مدرن‌ترین تکنیک‌های کاشت محسوب می شود. این روش دارای تأییدیه انجمن بین‌المللی پوست و مو در کشور آمریکا بوده و به اکثر کسانی که بانک موی متراکمی دارند توصیه می شود.

یکی از شرایط استفاده از این روش داشتن بانک موی متراکم است چرا که اگر بانک موی خوبی برای پیوند نداشته باشید نمی‌توانید در آینده تراکم دلخواه خود را مشاهده کنید و موهای شما کم‌پشت خواهد ماند. این روش نیز به مانند روش اول دارای مزایا می باشد: از مزیت‌های این روش می‌‌توان به برداشت مو با دستگاه‌های پیشرفته و خودکار اشاره کرد که باعث می‌شود تا درد و خون‌ریزی به حداقل ممکن برسد و ظرافت برداشت موها با این دستگاه‌ها به گونه‌ای می‌باشد که موها طبیعی و بسیار زیبا جلوه می‌کند.

کاشت به روشSUT و FUE

استفاده از دو روش مدرن و پیشرفته به صورت ترکیبی می‌تواند نتایج منحصربه‌فردی را به دنبال داشته باشد. به‌صورت معمول باید بیان کرد این روش به کسانی توصیه می‌شود که بانک موی متراکم ندارند. در این تکنیک متخصصان پوست و زیبایی می بایست با ظرافت تمام به جای یک بانک از چند بانک موی مختلف استفاده کنند تا بتوانند زیبایی عمل را به حداکثر خود برسانند.

کاشت مو به روش SuperFUE

این روش به دلیل استفاده از دستگاه‌های فوق پیشرفته مدرن و امروزی به‌‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های کاشت مو محسوب می‌شود و در کلینیک‌های محدودی انجام می‌شود. در کاشت و پیوند مو به شیوه فوق لازم است کاندید یک روز قبل از کاشت به کلینیک مراجعه کرده تا توسط دستگاه های پیشرفته مورد بررسی قرار بگیرد. در این بین به کمک دستگاه‌های پیشرفته بررسی‌های مختلفی مانند آنالیز بهترین و متراکم‌ترین منطقه برای برداشت مو که دارای قابلیت های رشد و دوام بیشتری باشد انجام می شود.

همچنین بررسی تعداد کل فولیکول های قابل برداشت از بانک موی شخص موردنظر و بررسی و معاینه پوست قبل از کاشت برای تست هرگونه بیماری‌های پوستی و قارچی قابل انجام است. علاوه بر موارد گفته‌شده در این روش به علت هوشمند بودن دستگاه آنالیز به صورت کاملاً سیستمی انجام می‌شود و احتمال هر گونه خطا به صفر می‌رسد و که این امر باعث می‌شود تا کاشت مو به بهترین شکل انجام شود.

به کمک دستگاه می‌‌توان درصد موهای سفید و سیاه بانک را مشخص کرد که این امر به کاشت مو کمک به سزایی می‌کند. از دیگر مزایای این تکنیک می توان به سرعت برداشت و پیوند تراکم چند برابر موهای کاشته شده، هوشمند بودن تیغه برداشت دستگاه و درنتیجه عدم آسیب‌رسانی به ریشه موها اشاره کرد.

کاشت مو به روش BHT

در این شیوه به مانند سایر شیوه‌های بیان‌شده پیازهای مو از بانک موی شخص کاندید برداشته شده و در منطقه‌ای که کم‌تراکم می‌باشد کاشت می شود. اما تفاوت‌هایی بین این روش و روش‌های دیگر وجود دارد که می‌‌توان گفت که در این شیوه پزشک متخصص منطقه خاص را در بدن شخص به‌‌عنوان بانک انتخاب کرده و با دستگاه‌های مخصوص پیاز را برداشت و پیوند داده می شود. در این روش نه‌تنها بانک موی خود را از دست نمی‌دهید بلکه به علت چند بانکه بودن عمل برداشت تراکم و زیبایی کاشت و پیوند مو با نهایت ظرافت انجام می‌شود.

کاشت و پیوند مو به روش FIT

در این شیوه کاشت و پیوند مو به کمک دستگاه‌های برداشت موی دستی از بانک مو برداشته شده و به‌صورت گروهی در منطقه خالی پیوند زده می‌شود. در این شیوه به دلیل دستی بودن دستگاه عمل برداشت پیاز مو به‌کندی انجام می‌شود و نمی‌توان تمامی فولیکول‌های مو را در یک جلسه انتقال داد. به علت طولانی شدن زمان کاشت و عدم خون‌رسانی به وقت، پیازهای مو از بین رفته و توانایی رشد خود را از دست می‌دهند. از دیگر معایب این روش می‌‌توان به مصنوعی بودن روش کاشت اشاره کرد که ممکن است پیاز مو بعد از حداکثر هشت ماه از بین برود.

کاشت مو با جراحی

کاشت مو با جراحی یکی از تکنیک‌های رویش مو می باشد که عوارض مختلفی مانند خون‌ریزی و درد، دوران نقاهت طولانی و مصنوعی بودن خط رشد مو دارد. همچنین باید بیان کرد که کاشت مو با جراحی در کلینیک های پیشرفته انجام نمی‌شود. یکی از شیوه‌های کاشت مو به روش جراحی کاشت مو به روش FUT می باشد.

کاشت و پیوند مو به روش FUT

این روش یکی از روش‌های اولیه کاشت مو در جهان محسوب می شود. لایه‌ای از پس سر که معمولاً از سایر نقاط پرپشت تر می باشد به ضخامت دو سانتی متر و طول بیست سانتی‌متر برداشته شده و در قسمت جلوی سر بخیه زده می‌شود.

مراقبت های صحیح پس از عمل کاشت مو

به مانند سایر عمل‌های جراحی کاشت مو نیز نیاز به مراقبت‌های مختلف دارد. بهتر است از ریشه های تازه پیوند زد ه‌شده مراقبت کنید تا پیوند مو موفقیت ‌آمیز باشد و رشد موی شما از سر گرفته شود. بهتر است منطقه‌ای که کاشت مو در آن بخش انجام شده است را از معرض نور خورشید دور نگه دارید تا پیازهای جدید مو بتواند با آرامش کامل با شرایط جدید سازگار شود.

به‌صورت معمول سفارش شده است به مدت سه هفته ورزش سنگین بعد از جراحی کاشت مو انجام نشود. دو روز بعد از عمل جراحی از شامپوهای مخصوص برای شستشوی محل کاشت استفاده کنید و محل پیوند زده شده را به آرامی بشویید تا از دلمه بستن زخم‌ها پیشگیری شود.

دقت کنید که دلمه‌های پوستی به موها چسبیده و خطر ریزش فولیکول‌های موی تازه وجود دارد، پس بهتر است در این مورد احتیاط کنید. اگر در روز های ابتدایی پیوند مو دچار ریزش مو می باشید بهتر است نگران نباشید چرا که طبق گفته پزشکان ریزش مو در هفته اول بعد از کاشت کاملاً طبیعی بوده و موها به دلیل تغییر محلی آسیب‌پذیر می‌باشند و شروع به ریزش می کنند.

به‌صورت معمول بعد از حدود دو الی سه ماه موهای جدید از فولیکول ها شروع به رشد کرده و به مرور زمان ضخیم می شوند و جای موهای ریخته شده را می گیرند. باید توجه داشته باشید ریزش مو برای اکثریت کسانی که جراحی کاشت و پیوند مو انجام داده‌اند طبیعی بوده و جای نگرانی نمی‌باشد. بهتر است بجای مصرف دارو و کاشت دوباره، کمی به ریشه ها زمان دهید تا با جای جدید خو بگیرند و شروع به رشد مجدد کنند. اگر بتوانید به خوبی از موهای سر خود مراقبت کنید و کمی به آن‌ها زمان ترمیم بدهید قطعاً بعد از حداکثر دو ماه شروع به رشد کرده و زیبایی صورت شما را برمی‌گرداند. شما باید بدانید پیوندهای انجام‌شده کاملاً طبیعی بوده و خودتان نیز بعد از گذشت زمان متوجه کاشت مو نخواهید شد.

عوارض جراحی کاشت و پیوند مو

جراحی کاشت و پیوند مو به مانند سایر جراحی‌ها دارای عوارض مختلف می باشد. اما اگر برای کاشت مو به کلینیک های پیشرفته مراجعه کنید و از تکنیک های مدرن استفاده کنید معمولاً عوارض کاشت به سراغ شما نخواهد آمد. در ادامه می‌خواهیم در مورد عوارض جانبی کاشت مو مطالبی را برای شما قرار دهیم، البته قرار دادن این مطالب برای آگاهی‌های بیشتر می‌باشد و شما نباید نگران جراحی کاشت مو باشید.

کم شدن مو به‌‌عنوان یکی از متداول‌ترین عوارض بعد از کاشت محسوب شده که به‌صورت نقاط مختلف بر روی سر ظاهر می‌شود به‌طوری‌که در برخی از کاندیدها درصدی از موها روزانه از بین می رود. از دیگر عوارض جراحی کاشت مو می توان به سکسکه‌های بعد از عمل اشاره کرد که حدود پنج درصد از افراد را درگیر می‌کند.

تورم نواحی مختلف مانند پوست سر و پیشانی یکی دیگر از این عارضه‌ها می‌باشد، البته باید بیان کرد داروهایی برای تسکین ورم وجود دارد که در صورت آزاردهنده بودن این تورم‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. یکی از بدترین عکس‌العمل‌هایی که می‌توانید در مقابل خارش پوست سرتان انجام دهید خاراندن آن می باشد. خاراندن محل پیوند باعث بوجود آمدن دلمه‌های پوستی و درنهایت موجب ریزش فولیکول‌های جدید موی سر می‌شود. اگر دچار خارش‌های پوستی شدید هستید بهتر است از مرطوب کننده‌ها و شامپوها استفاده کنید و از خاراندن سر خود اجتناب کنید.

هزینه و قیمت کاشت مو

یکی از مواردی که در انتخاب شیوه کاشت و پیوند مو و اقدام به این عمل مؤثر می باشد هزینه آن است. بسیاری از افراد که قصد کاشت مو دارند درباره قیمت کاشت مو تحقیق و بررسی می‌کنند و برخی از آن‌ها متأسفانه فقط به دنبال مکانی هستند که با کمترین هزینه کاشت و پیوند مو را انجام دهند. البته ما به شما سفارش می‌کنیم که قطعاً از این کار دوری کنید. باید توجه داشته باشید اگر کاشت مو به شیوه‌های مدرن و به کمک دستگاه کاملاً پیشرفته انجام شود قطعاً دارای هزینه های زیادی می باشد.

برای یک کاشت و پیوند مو تعداد زیادی از پرسنل مانند تکنیسین‌ها و پرستاران حدود ده نفر یا بیشتر مشغول به کار می‌شوند تا به بهترین نحو ممکن عمل کاشت مو صورت بگیرد. علاوه بر موارد گفته‌شده تجهیزات به‌کار رفته و وجود هزینه‌های جانبی می‌تواند به هزینه‌های کاشت مو اضافه شود. به خاطر حساسیتی که در کاشت مو وجود دارد توصیه می شود این عمل در بهترین مرکز انجام شود، چرا که عوارض بسیار کمتری داشته و دوام موی جدید در درازمدت بیشتر خواهد بود.

2 دیدگاه دربارهٔ «کاشت مو و تاریخچه کاشت و پیوند موی طبیعی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *