کاشت مو به شیوه FIT

قطعاً می‌دانید که موهای سر به‌‌عنوان یکی از ارکان اساسی زیبایی محسوب می شود. داشتن موهای زیبا می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر وضعیت روحی و اعتمادبه‌نفس افراد داشته باشد. یکی از راه‌های حیاتی و کلیدی برای بازیابی موهای از دست رفته که باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود کاشت مو می باشد.

کاشت مو به شیوه FIT

قطعاً می‌دانید که موهای سر به‌‌عنوان یکی از ارکان اساسی زیبایی محسوب می شود. داشتن موهای زیبا می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر وضعیت روحی و اعتمادبه‌نفس افراد داشته باشد. یکی از راه‌های حیاتی و کلیدی برای بازیابی موهای از دست رفته که باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود کاشت مو می باشد.

کاشت مو به روش FIT به عنوان یکی از مرسوم‌ترین و پربازده ترین روش‌های کاشت مو محسوب شده که در ایران نیز کاربرد دارد. ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد شیوه کاشت مو به روش FIT مطالب مهمی را قرار دهیم.

زمانی که کاشت مو به شیوه FIT ابداع شد مورد استقبال افراد قرار نگرفت چرا که برای عمل جراحی به روش گفته شده نیاز به مهارت بیشتر و همچنین ابزارهای تخصصی‌تر بوده است. بسیاری از کلینیک‌های کاشت مو از روش FIT به‌‌عنوان یک روش تازه و نو یاد می‌کردند. در تمامی روش‌های کاشت مو متخصص جراح می‌بایست دارای مهارت‌های لازم برای انجام عمل جراحی موفق باشد.

انتخاب یک کلینیک مناسب می‌تواند نیازهای شما را مرتفع کند و نتایج کار را رضایت‌بخش‌تر کند. کاشت مو به شیوه امروزی از اواسط دهه نود میلادی آغاز شده است اما به‌صورت کلی می‌‌توان بیان کرد قدمت کلی آن به دهه بیست میلادی برمی‌گردد.

باید به شما بیان کنیم پایه و اساس تمام روش‌های کاشت مو یکسان بوده و شامل انتقال فولیکول ها از ناحیه بانک مو به ناحیه پذیرنده می باشد. روش‌های ابداع شده باعث می‌شود تا شیوه کاشت مو با سرعت بیشتری انجام شود.

کاشت مو به شیوه FIT

فرهنگ واژگان کاشت مو

قطعاً اگر به‌صورت تخصصی به قضیه کاشت مو نگاه نکنید واژگان اختصاصی که در این بین وجود دارد شما را کمی گیج می کند در ابتدا می‌خواهیم واژگان را به‌صورت مختصر برای شما بیان کنیم.

واحد‌های فولیکولی

به مجموعه‌ای از ساختارهای مختلف در لایه میانی پوست واحدهای فولیکولی گفته می شود. وظیفه اساسی این واحدها ساخت مو است. هرکدام از این واحدها دارای یک تا شش عدد مو بوده و براساس مکان قرارگیری آن در بدن موهای متفاوتی می‌سازد. به‌صورت مثال باید بدانید موهای صورت و سر با هم تفاوت‌هایی دارند.

گرافت

گرافت به واحدهای فولیکولی گفته می‌شود که از بانک مو برداشته شده، زیر میکروسکوپ توسط متخصص آماده شده و درنهایت به بخش پذیرنده انتقال می‌یابد.

بانک مو

همان طور که با این واژه آشنا هستید به بخش مهمی از مو گفته می‌شود که گرافت‌ها از آن‌جا برداشته می شود. به دلیل این‌که فولیکول‌های مو در منطقه پشت سر نسبت به ریزش دارای مقاومت بالایی هستند و ضخامت بیشتری دارند به‌صورت معمول از این ناحیه به عنوان بانک مو استفاده می شود.

ناحیه پذیرنده یا گیرنده

ناحیه پذیرنده یا گیرنده به‌‌عنوان بخشی از سر یا صورت می باشد که دچار طاسی شده است. البته دراین‌میان می‌‌توان کم‌پشتی مو را نیز اشاره کرد. گرافت‌های برداشت ‌شده در تمامی روش‌ها به صورت دانه دانه با استفاده از یک ابزار کوچک در ناحیه پذیرنده کاشته می شود.

تراکم

به تعداد موهایی که در یک مساحت مشخص از سر وجود دارد تراکم گفته می شود. طبق آمارهای رسمی معمولاً زمانی به به شخص کلمه طاس اطلاق می‌شود که بیش از پنجاه درصد موهای خود را از دست بدهد. هدف اصلی کاشت مو نیز جبران حداقل پنجاه درصد از تراکم طبیعی می باشد.

خط رویش

باید بدانید خط رویش مو برای هر شخصی به صورت اختصاصی بوده و با توجه به عوامل مختلف تعیین می‌شود. مرز بین موهای سر و پیشانی خالی از مو می باشد. موهای خط رویش ظریف‌تر بوده و باید نظم خاصی داشته باشند تا طبیعی به نظر برسد.

روش‌های کاشت مو

باید بدانید که با توجه به پیشرفت علم پزشکی پیشرفت کاشت مو نیز در دو دهه اخیر تغییرات چشمگیری داشته است. روش‌های کاشت مو متنوع‌تر و پربازده تر از زمان گذشته می‌باشد، کاشت مو به روش FIT به‌‌عنوان پایه‌ای برای جدیدترین روش کاشت مو و یکی از روش‌های مدرن محسوب می شود. شیوه‌هایی مانند کاشت موی رباتیک، Sut، Micro FIT وBHT هم براساس این روش انجام می‌شود. به‌صورت کلی می‌‌توان کاشت مو را به دو گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد که شامل روش جراحی و روش غیر جراحی می باشد.

مراحل کاشت مو به روش FIT

در این بخش می‌خواهیم مراحل کاشت مو به شیوه FIT را به زبان ساده در پنج مرحله برای شما بیان کنیم. اگر می‌خواهید آشنایی کاملی با روش فوق داشته باشیم بهتر است همراه ما باشید.

ایجاد برش به کمک پانچ

در مرحله اول توسط یک تیغ جراحی استاندارد که در علم پزشکی پانچ نام دارد در بانک موی سر سوراخ های بسیار کوچیکی ایجاد می شود. در این مرحله مهارت و تبحر پزشک دارای اهمیت زیادی است. باید بدانید پانچ تعیین‌کننده سلامت گرافت ها می باشد چرا که باید عمق و زاویه سوراخ‌ها به‌درستی انجام شود. اگر جراح بیش از اندازه پانچ را در سر فرو ببرد ممکن است فولیکول‌ها به بخش عمیق‌تر پوست فرستاده شود یا اگر عمق سوراخ بسیار کم باشد فولیکول ناقص برداشته می شود، پس بهتر است عمق و زاویه را به درستی رعایت کنید. فولیکول های دفن شده به دلیل اشتباهات پزشک به راحتی از سر خارج شده و باعث اتلاف وقت می‌شود.

برداشت گرافت

اگر در مرحله اول پزشک بتواند سوراخ را به شکل مناسب ایجاد کند می‌تواند به کمک یک انبرک بسیار کوچک واحدهای فولیکولی را از پوست سر خارج کند. یکی از عیب‌های وارد شده به روش FIT کند بودن فرآیند برداشت گرافت می باشد. باید بیان کنیم در هر جلسه به‌صورت متوسط با روش FIT چیزی حدود هزار و پانصد تا دو هزار و پانصد گرافت برداشت و کاشت می شود. روش هایی مانند SUT با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت کاشت مو می شود.

آماده‌سازی گرافت‌ها

گرافت های برداشت شده به‌صورت موقت درون محلول‌های مخصوصی نگهداری می‌شود. در این بخش تیم جراحی با استفاده از میکروسکوپ گرافت‌ها را برای کاشت آماده می‌کند. در این مرحله باید سرعت عمل و مهارت کادر درمانی سنجیده شود. در تمامی روش‌های کاشت و آماده‌سازی گرافت‌ها به‌صورت دستی و با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک انجام می‌شود.

مشخص کردن خط رویش جدید

یکی از عوامل مؤثر بر موفقیت کاشت مو هنر جراح در مشخص کردن خط رویش می باشد. خط رویش باید به شکل مهندسی شده طراحی شود وگرنه به شکل غیرطبیعی درآمده و عروسکی می‌باشد. یکی از مزیت‌های کاشت مو به روش فوق قدرت بالای آن در طراحی خط رویش است. باید بدانید که طراحی و اجرایی طبیعی‌ترین خط رویش بسته به هنر جراح دارد.

کاشت گرافت‌ها

برای کشت گرافت ها، جراح ابتدا باید با استفاده از یک پانچ استاندارد سوراخ‌های کوچکی در ناحیه مشخص شده بر روی سر ایجاد کند، سپس دوباره به کمک انبرک گرافت ها را درون این سوراخ‌ها قرار می دهد. در این مرحله عمق سوراخ‌ها و همچنین با توجه به وضعیت خط رویش توانایی جراح مشخص می شود.

کاشت مو به شیوه FIT

مزایای کاشت مو به روش FIT

روش FIT به قدری کم تهاجمی بوده که به روش بدون جراحی یا غیر جراحی معروف می باشد. این روش بدون خون‌ریزی و درد قابل انجام است. روش کاشت مو به شیوه فوق به بخیه و بی‌هوشی نیاز ندارد. درد و ناراحتی پس از عمل بسیار اندک خواهد بود، باید توجه داشته باشید که در ناحیه پذیرنده و همچنین بانک مو هیچ جای زخمی بر جای نمی‌ماند. عمل جراحی به شیوه فوق باعث پیاده‌سازی موها به شکل طبیعی می‌شود.

در روش FIT سوراخ‌های کوچک در بانک مو ظرف حداکثر یک هفته و در ناحیه گیرنده بین چهارده روز زمان برای التیام نیاز دارد. باید بدانید بهبود ریکاوری به روش FIT به نسبت روش SUT کوتاه‌تر می باشد و هم چنین محدودیتی در تحرک و ورزش نخواهید داشت. از این شیوه می توان برای برداشت مو از بدن یا صورت استفاده کرد.

هزینه‌ی کاشت مو به روش FIT

اگر بخواهیم در مورد هزینه کاشت مو به شیوه FIT مطالبی را بیان کنیم باید عنوان کنیم که چیزی بین پنج تا هفت میلیون هزینه برای کاشت مو نیاز می باشد.

آیا FIT بهترین روش کاشت مو است؟

روش FIT قطعاً به‌‌عنوان یکی از بهترین روش‌ها است البته نمی‌توان یک شیوه را به عنوان برتری مطلق نسبت به سایر روش‌ها دانست. تمام شیوه‌های کاشت مو مزیت‌ها و دشواری‌هایی دارند. بهترین روش کاشت مو بسته به وضعیت بیمار و همچنین نظر جراح بستگی دارد. با توجه به کم تهاجمی بودن این شیوه و همچنین عوارض کمی که دارد معمولاً روش FIT برای بسیاری از متقاضیان مناسب است. اینکه شما کاندیدهای مناسبی برای کاشت مو به روش FIT می‌باشید به عوامل مختلفی بستگی دارد.

سن

به صورت کلی کاشت مو برای سنین بیست تا شصت و پنج سال بلامانع می باشد اما معمولاً بهترین کاندیدای کاشت مو برای افراد بالای سی سال توصیه می شود چرا که در این حالت الگوی ریزش مو قابل پیش‌بینی بوده و موفقیت جراحی بسیار بالا می باشد.

نوع و میزان طاسی

دلایل دیگری نیز برای مناسب بودن کاندیدای کاشت مو وجود دارد که باید در مورد آن‌ها نیز اطلاعات لازم رو کسب کنید. نوع و میزان طاسی بسیار مؤثر است اگر دلیل طاسی و ریزش موی شما موارد زیر می باشد قطعاً کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به شیوه FIT هستید:

– طاسی ناشی از آسیب دیدگی، سوختگی، جراحی و شیمی‌درمانی

– طاسی به دلیل بیماری‌های ناشی از التهابات پوستی

کسانی که از طاسی پراکنده با الگوی نامشخص برخوردار هستند و همچنین بانک موی ضعیفی دارند گزینه مناسبی برای شیوه فوق نیستند.

سلامت عمومی

کاشت مو به روش فوق با تمام کم تهاجمی بودنش یک جراحی می باشد. پس بیمار باید به سلامت عمومی خود اهمیت دهد. افرادی که دارای بیماری‌های دیابت پیشرفته، فشارخون کنترل‌نشده و اختلالات انعقادی هستند کاندیدای مناسبی برای عمل کاشت مو به روش فوق نمی‌باشند. همچنین وجود حساسیت به مواد بی‌حسی موضعی و وجود بیماری‌های عمومی مانند هپاتیت و ایدز باعث می‌شود تا نتوان نتیجه دلخواه را بدست آورد.

حالت مو

کاشت مو به روش FIT برای انواع حالات مو ممکن است، اما نتایج کاشت ارتباط مستقیمی با حالت مو دارد. به صورت کلی هرچه مو ضخیم‌تر، فرتر یا مجعدتر باشد پوشش بیشتری حاصل می‌شود.

بعد از کاشت به روش FIT

پس از انجام جراحی به روش فوق خط رویش جدید قابل‌مشاهده می‌باشد. به دلیل وجود تعداد زیادی سوراخ های کوچک ظاهر پوست دارای شکل ناخوشایند به خود می گیرد. به‌صورت کلی باید بیان کرد کاشت مو به شیوه فوق در عرض چند روز بهبود یافته و بعد از چند هفته کاملاً ناپدید می شود. تثبیت شدن فولیکول‌ها بین پنج تا هفت روز زمان می‌برد. کاشت مو به شیوه فوق بسیار کمتر هجومی بوده اما ممکن است به دلیل عوارض کمی که دارد باعث ورم سر و صورت شود.

معمولاً بعد از عمل احساس درد و ناراحتی نمی‌کنید اما اگر دردی وجود داشته باشد بسیار ناچیز است و مسکن‌های سبک بهترین درمان برای دردهای کم می باشد. عوارض ناشی از عمل کاشت مو چند روز خوب می‌شود. به‌صورت کلی باید بیان کرد روش فوق یکی از کم عوارض ترین روش های کاشت مو می باشد. رفتن به محل کار بعد از عمل امکان‌پذیر می است.

به‌هرحال پزشکان توصیه می‌کنند که چند روزی را استراحت کنید تا گرافت‌ها تثبیت شده و عوارض ناخوشایند نیز کامل بهبود یابند. به‌صورت معمول محدودیتی در مورد فعالیت‌های فیزیکی وجود ندارد ولی بهتر است با صلاح‌دید پزشک فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

نتایج کوتاه مدت و بلند مدت کاشت مو به شیوه FIT

یکی از انتظاراتی که بیماران بعد از کاشت مو دارند مشاهده نتایج رضایت بخش می باشد. باید بدانید دو هفته بعد از کاشت مو به روش FIT موهای کاشته‌شده دچار ریزش می‌شوند اما این امر جای نگرانی ندارد چرا که فولیکول‌ها در جای جدید قرار گرفته و تا تثبیت شدن زمان مناسبی را نیاز دارند. موهای ما حدوداً به‌صورت معمول در ماه یک سانتی‌متر رشد می‌کند بعد از حدود چهار الی پنج ماه، رشد بیست تا سی درصدی قابل‌مشاهده می‌باشد و شما می‌توانید خط رویش مو را مشاهده کنید.

بدانید تا ماه دوازدهم رشد هشتاد و پنج درصدی حاصل می شود. پزشک مربوطه ممکن است به شما سفارش کند که در چند ماه ابتدایی از کلاه و کرم ضدآفتاب برای پوشاندن سر خود استفاده کنید پس بهتر است به توصیه پزشک توجه کنید. بعد از کاشت مو به شیوه FIT و رشد موها می توانید به مانند موهای طبیعی با آن رفتار کنید، می‌توانید موهای خود را شانه بزنید، سشوار بکشید، رنگ کنید یا حتی با ژل حالت دهید.

این‌که از چه زمانی مجاز به انجام این کار هستید بسته به نظر پزشک متخصص شما می باشد. کاشت مو یک درمان دائمی و قطعی برای ریزش مو محسوب می شود اگر شما از این عارضه رنج می‌برید پس بهتر است به سراغ کاشت مو بروید.