کاشت مو به روش SUT

در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا موهای سر به عنوان تاج جوانی یاد می شود. عوامل زیادی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به موهای سر شده که از این عوامل می‌‌توان به عوامل ژنتیکی و محیطی اشاره کرد اما باید بدانید با پیشرفت علم پزشکی راه‌های قطعی و دائمی برای بازیابی موهای سر وجود دارد.

کاشت مو به روش SUT

در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا موهای سر به عنوان تاج جوانی یاد می شود. عوامل زیادی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به موهای سر شده که از این عوامل می‌‌توان به عوامل ژنتیکی و محیطی اشاره کرد اما باید بدانید با پیشرفت علم پزشکی راه‌های قطعی و دائمی برای بازیابی موهای سر وجود دارد. ما در این نوشته می‌خواهیم به کاشت مو به روش SUT بپردازیم. اگر شما دارای ریزش مو می باشید و می‌خواهید آشنایی کافی با روش کاشت مو پیدا کنید پس بهتر است ما را همراهی کنیم.

انواع شیوه های کشت مو وجود دارد که شما می‌توانید در مورد آن مطالعه کنید اما باید توجه داشته باشید انتخاب روشی صحیح کاشت مو بستگی به پزشک متخصص دارد. اگر تصمیم به کاشت مو دارید بهتر است این مقاله را از دست ندهید چرا که طبق نظر بسیاری از افراد اولین قدم برای یک کاشت موی موفق کسب اطلاعات کافی در این زمینه می باشد.

کاشت مو چیست؟

شاید بدانید تمام موهای بدن درون ارگان‌های کوچکی به نام فولیکول ساخته می شوند. فولیکول به‌‌عنوان واحدهای ساختاری تشکیل شده از چند بخش مختلف مانند غدد سبابه، پاپیلا و بخش‌های دیگر می باشد که وظایف مختلفی را برعهده دارد. یکی از این وظایف ساخت و کنترل رویش مو است. فولیکول‌ها به‌صورت معمول در تمام بدن وجود داشته و بسته به محل قرارگیری که دارند موهای متفاوتی می‌سازند.

به‌‌عنوان مثال موهای پسِ سر شما در نواحی پایین گردن نازک‌تر بوده و در نواحی بالاتر ضخیم تر می باشد. تفاوتی که بین فولیکول‌ها در طاسی با الگوی مردانه وجود دارد بسیار واضح‌تر از خانم‌ها است.

در شکل‌های مختلف طاسی موهای ناحیه جلوی سر نسبت به هورمونی به نام تستوسترون حساس می باشد. تستوس‌ترون به عنوان یک هورمون مردانه شناخته می شود به‌این‌ترتیب با زیاد شدن سن و قرار گرفتن افراد در معرض این هورمون موها نازک شده و دچار ریزش می‌شود. اما باید دقت کنید موهای ناحیه گیج گاه و پشت سر مقاومت بالایی داشته و دچار نازکی نمی‌شوند.

اگر فولیکول های این نواحی را به منطقه طاس منتقل کنید می توانید موهای جدید ایجاد کرده که تا آخر عمر رشد کنند. به‌صورت کلی اساس تمام روش‌های کاشت مو همین امر می باشد. انتقال فولیکول‌ها از بانک مو به قسمتی از سر که نیاز به رویش مجدد مو دارد. بانک مو به قسمتی از موها گفته می‌شود که دارای بیشترین و باکیفیت‌ترین میزان موی سر است، در این ‌صورت یک ناحیه گیرنده و یک پذیرنده ایجاد می شود.

کاشت مو به روش SUT

شیوه های کاشت مو

روش‌های کاشت مو در علم پزشکی به دو دسته مختلف جراحی و غیر جراحی تقسیم‌بندی می‌شود. روش‌های جراحی را به‌صورت اختصار FUT نامیده که در آن فولیکول ها به شکل نواری از پشت سر برداشته می شوند. برداشت این نوار باعث زخم و خون‌ریزی شده و نیاز به بخیه دارد. در روش‌های غیر جراحی همان‌طورکه مشخص می باشد خبری از زخم و بخیه نیست.

فولیکول‌ها از بانک مو به صورت جداگانه برداشته شده و با ایجاد یک برش های کوچک به‌صورت کامل از سر جدا می شود. پایه تمام روش‌های غیر جراحی روشیFIT می باشد. روش‌های غیر جراحی زیادی مانند شیوه Micro FIT ،  Sut و BHT وجود دارد. به‌‌عنوان مثال در کاشت مو به روش FIT برای برداشت گرافت ها از دستگاه‌های پیشرفته‌ای به نام SAFER استفاده می‌شود.

نکته مهم در مورد روش SUT

شاید برای شما نیز به ‌مانند کاربران دیگر این سوال مطرح باشد که چرا در منابع خارجی نامی از روش SUT برده نمی‌شود و این روش تنها در سایت‌های داخلی دیده می شود؟ باید بیان کنیم کاشت مو به شیوه SUT یک روش غیراستاندارد نیست چرا که در ایران با نامی غیر از نام اصلی شناخته می شود. نام SUT توسط متخصصان ایرانی و پزشکان داخلی ابداع شده که حرف اس ابتدای آن برگرفته از دستگاهی می‌باشد که در این روش استفاده می‌شود.

این نام در دنیا به SAFER یا S.A.F.E.R معروف است. دستگاه استفاده‌شده در این شیوه به یک مکنده یا ساکشن مجهز بوده که به جراح در استخراج فولیکول‌ها کمک می‌کند، به همین علت این تکنیک استخراج فولیکولی به کمک ساکشن یا Suction Assisted Follicular Extraction نام دارد.

مراحل کاشت مو به روش SUT

در این بخش می‌خواهیم مراحل کاشت مو به روش Sut را برای شما بیان کنیم. پنج مرحله برای کاشت مو به شیوه Sut وجود دارد که هرکدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

1/ ایجاد برش به کمک پانچ

به بخشی از دستگاه SAFER که باعث ایجاد سوراخ می شود هندپیس گفته می شود. در مرحله نخست به کمک این دستگاه سوراخ‌هایی به اندازه کمتر از یک میلی‌متر در بانک مو ایجاد می‌شود. در این بخش عمق و زاویه‌ وارد کردن دستگاه به درون پوست دارای اهمیت زیادی می باشد و جراح می‌بایست تبحر خود را در این بخش نشان دهد. اگر عمق سوراخ کفایت نکند فولیکول‌های مو نصفه خارج شده و اگر زاویه صحیح نباشد موجب آسیب به گرافت های مو می‌شود.

در کاشت مو به این شیوه از تکنیک‌های مختلفی بهره‌ای گرفته می‌شود که یکی از آن‌ها تکنیک تیز و کند می باشد. در این شیوه ابتدا به کمک یک پانچ تیز سوراخی ایجاد شده و سپس به کمک یک ابزار کندتر گرافت برداشته می شود، در مرحله استفاده از ابزار کند، اگر مهارت جراح به اندازه کافی نباشد فولیکول‌ها به لایه‌های عمیق فرو می‌رود که به این امر خطای دفن شدن فولیکول گفته می شود. اگر این اتفاق رخ دهد فولیکول دفن شده می‌تواند باعث ایجاد التهاب و کیست شود، پس جراح در این مرحله می‌بایست تبحر خود را به خرج دهد.

برداشت گرافت با مکش

همان‌طورکه در بالا اشاره کردیم دستگاه SAFER دارای ساکشن می باشد. در مرحله دوم فولیکول‌های جدا شده به کمک مکش از پوست سر به صورت کامل خارج می شوند. برآیند خارج‌سازی فولیکول در کاشت مو روش FIT می باشد چون توسط انبرک انجام می‌شود. این مشکل در کاشت مو به شیوه SUT برطرف شده و به همین دلیل می‌‌توان تعداد موهای کاشته شده در یک جلسه را افزایش داد.

آماده‌سازی گرافت‌ها

گرافت از درون لوله دستگاه SAFER به درون مقصد هدایت می شود. سپس می‌‌توان آن‌ها را از مخزن خارج و درون محلول خاصی نگهداری کرد. تیم درمانی با استفاده از میکروسکوپ، گرافت‌ها را برای کاشت آماده می‌کنند این مرحله توسط افراد مختلف قابل انجام می‌باشد. البته باید خاطرنشان کرد شخصی که می‌خواهد این عمل را انجام دهد باید دارای تجربه و تبحر باشد. هرچه فولیکول‌ها برای زمان بیشتری از بدن بیرون باشند احتمال موفقیت کاشت کمتر می شود.

مشخص کردن خط رویش جدید

یکی از ایرادهایی که به این روش گرفته می شود خط رویش غیر طبیعی و عروسکی می باشد اما باید بدانید این موضوع ارتباطی به روش فوق نداشته و صرفاً با توجه به مهارت جراح تعیین می شود. خط رویش باید به شکل دقیق مهندسی و طراحی شود.

کاشت گرافت‌ها

در مرحله انتهایی به کمک پانچ استاندارد سوراخ‌های کوچکی در ناحیه گیرنده ایجاد می شود. گرافت‌های آماده‌شده به کمک انبرک به درون این سوراخ‌ها هدایت می شود. ظرافت استفاده از ابزار نیز در این روش باز هم به مهارت جراح بستگی دارد.

مزایا و معایب کاشت مو به روش SUT

به مانند تمامی روش‌های جراحی موجود در دنیا کاشت مو به شیوه SUT دارای مزیت‌ها و معایب مختلف می باشد. از مزایای این روش می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش SUT کم تهاجمی بوده و یکی از روش‌های کاشت موی بدون جراحی محسوب می‌شود. در این شیوه کاشت مو، بدون درد و خون‌ریزی قابل انجام می‌باشد و نیاز به بخیه و بی‌هوشی کامل ندارد در نتیجه دوران نقاهت کاهش پیدا می‌کند. سوراخ‌های کوچک در بانک مو تا هفت روز و در ناحیه گیرنده حداکثر تا دو هفته بعد التیام می‌یابد.

پس از انجام عمل جراحی درد و ناراحتی کمی احساس خواهید کرد. جای زخم ایجاد نمی‌شود، همچنین خط رویش با این روش به شکل طبیعی و هنرمندانه قابل پیاده‌سازی می‌باشد. بعد از عمل جراحی محدودیتی برای ورزش و تحرک وجود ندارد. می‌توانید از این روش برای برداشت مو از بدن یا صورت نیز استفاده کنید.

معایب روش FIT که در SUT برطرف شده‌اند

در زمانی که روش FIT معرفی شد دارای یک ایراد بسیار بزرگ بود که تعداد گرافت‌ها نسبت به روش FUT کمتر و پرتی بیشتری داشت. در روش FUT فولیکول به همراه پوست سر به شکل یک نوار برداشته شده و گرافت زیر میکروسکوپ آماده کاشت می شوند.

باید توجه داشته باشید این روش دو مزیت مهم دارد که یکی از آن‌ها زمان کمتر در خارج کردن گرافت از بدن می باشد و دلیل دوم سرعت کار نسبت به برداشت دانه دانه واحدهای فولیکول در روش FIT بیشتر می باشد که می‌‌توان تعداد بیشتری گرافت در یک جلسه انتقال داد. در روش کاشت مو به شیوه SUT ایرادات تا حد زیادی برطرف شده است چرا که استفاده از ابزار مکش احتمال آسیب دیدن فولیکول ها را کاهش شده و سرعت برداشت را افزایش می‌دهد.

برتری‌های SUT نسبت به FIT

سرعت این روش دو برابر روش FIT  است، روش FIT در هر جلسه به صورت میانگین در هر جلسه پنج الی شش ساعته می‌‌توان حدود دو هزار گرافت کاشت که در SUT این تعداد در سه ساعت انجام می شود. احتمال آسیب به گرافت‌ها به دلیل استفاده از ابزار مکنده کمتر می باشد.

معایب روش SUT

به مانند تمامی روش‌ها روش SUT نیز دارای معایبی می باشد که یکی از آن‌ها نیاز به تراشیدن موهای سر بوده و دیگری هزینه‌های بیشتر نسبت به روش FUT می باشد. از دیگر معایب می‌‌توان به کیفیت کمتر گرافت‌ها نسبت به FUT اشاره کرد. باید بدانید ناحیه پشت سر دارای دو نوع مو می باشد: موهای ضخیم و مقاوم به ریزش و موهایی که احتمال ریزش و نازک شدن در آن‌ها بیشتر می باشد. به‌صورت معمول اکثر موهای ضخیم و مقاوم در نواری قرار گرفته‌اند که در روش FUT برداشت می‌شود. در روش SUT گرافت‌ها باید از سطح بیشتری برخوردار باشند تا زخم ایجاد نشود. به همین دلیل برداشت گرافت های کم کیفیت تر نیز بیشتر می شود.

هزینه‌ی کاشت مو به روش SUT

قیمت کاشت مو به صورت میانگین در این شیوه چیزی بین پنج تا هشت میلیون می باشد. موارد مختلفی در قیمت تاثیرگذار می باشد. مواردی مانند تعداد گرافت، تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به تراکم دلخواه و زمان جلسات قطعاً تاثیرگذار خواهند بود.

آیا SUT برای من مناسب است؟

خیلی از اوقات این سؤال مطرح می‌شود که آیا شیوه فوق برای من مناسب می باشد یا خیر؟ باید بگوییم بهترین شخص برای پاسخ به این سؤال پزشک متخصص کاشت مو می باشد. عوامل تعیین‌کننده زیادی برای کاشت مو به روش SUT وجود دارد. اگر شرایط مناسبی داشته باشید باید به دنبال نظر متخصص خود باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. برخی عوامل در این میان باعث هدایت و انتخاب یک روش می‌شود که شامل موارد زیر می باشد:

سن

به‌صورت کلی باید بیان کرد برای کاشت مو محدودیت‌های سنی وجود ندارد اما افراد بالای سی سال به‌‌عنوان بهترین کاندیدا محسوب می‌شوند. علت این امر تثبیت شدن الگوی ریزش مو می باشد. اگر زودتر از زمان اعلام‌شده اقدام کنید موهای کاشته شده ریخته و بانک موی شما نیز محدود می‌شود، به صورتی که دیگر نمی‌توانید برای درمان طاسی از بانک موی خود استفاده کنید.

نوع طاسی

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند تعیین‌کننده نوع روش کاشت مو باشد نوع طاسی است. افراد مبتلا به طاسی با حاشیه‌های نامشخص و پراکنده کاندیدهای مناسبی برای کاشت مو به شیوه‌ فوق نیستند. طاسی هایی که به دلیل سوختگی، جراحی و شیمی‌درمانی و ناشی از بیماری‌های پوستی باشد قابل درمان به روش فوق می باشد.

سلامت عمومی

کاشت مو به شیوه SUT یک جراحی با حداقل تهاجم محسوب می‌شود. سلامت عمومی افراد و وجود برخی بیماری‌ها می‌تواند محدودیت‌های زیادی در کاشت مو به روش فوق ایجاد کند. درصورتی‌که هر یک از موارد گفته‌شده در زیر برای شما صادق باشد در مورد کاشت مو می بایست با پزشک خود مشورت کنید:

اگر دارای دیابت پیشرفته، زخم های التهابی، فشارخون کنترل نشده و مشکلات انعقاد خون هستید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

حالت و رنگ مو

این عوامل از لحاظ تکنیکی محدودیتی ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند بر نتیجه کاشت مو مؤثر باشد. به‌‌عنوان مثال اگر رنگ مو و پوست نزدیک باشد یا موها ضخیم‌تر باشد نتایج بهتری حاصل می شود. معمولاً بعد از کاشت مو می‌بایست مراقبت‌های خاصی از موهای کاشته شده انجام شود.

توصیه های بعد از کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به شیوه SUT درد و ناراحتی نخواهد داشت. اگر دچار درد و ناراحتی شده‌اید می‌توانید با قرص مسکن درد را مدیریت کنید. در روز های ابتدایی پس از عمل، ظاهر پوست سر به دلیل وجود لخته های خونی کمی ناخوشایند می باشد البته می‌توانید با کلاه سر خود را بپوشانید. لخته‌های خون نشان می دهد فولیکول ها در حال تثبیت بوده و مثل سیمانی آن‌ها را محکم می‌کند.

زخم های ناحیه کاشت تا یک هفته و زخم‌های بانک مو تا دو هفته کاملاً بهبود پیدا کرده و ناپدید می شوند. قرمزی محل کاشت و ورم سر و صورت نیز ممکن است بعد از عمل دیده شود که جای نگرانی نیست. روز بعد از کاشت مو به روش فوق می‌توانید به محل کار بروید و فعالیت خود را آغاز کنید اما پزشک توصیه می کند که چند روزی را استراحت کنید. همان‌طورکه بیان شد در مورد فعالیت فیزیکی محدودیتی وجود ندارد ولی حتماً قبل از بازگشت به باشگاه از نظر پزشک خود مطلع شوید.

نتایج کاشت مو به روش SUT

بعد از اتمام کاشت مو باید به مدت دوازده تا هجده ماه صبر کنید تا نتیجه نهایی حاصل شود. به‌صورت میانگین طبق آمارهای بدست آمده در هر ماه موهای سر حدود یک سانتی‌متر رشد می‌کند. بعد از رشد مو شما می توانید به مانند موهای طبیعی خود رفتار کنید. سشوار کشیدن، رنگ کردن و حالت دادن مو بلامانع بوده و اشکالی در روند رشد ایجاد نمی‌کند.