دسته‌ها
کاشت مو

کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو

کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو ، ریزش مو و کم شدن حجم موها از جمله مشکلاتی ست که در حال حاضر افراد بسیاری به آن دچار شده اند. از دست دادن موها می تواند علت و دلایل بسیار مختلف و متفاوتی داشته باشد اما در نهایت شما می توانید این مشکل را حل کنید و موهایی زیبا و پر پشت داشته باشید و زیبایی و اعتماد به نفس خود را به دست بیاورید.

شاید برای به دست آوردن دوباره موهای خود راه حل های بسیاری را امتحان کرده باشید از جمله استفاده از قرص و داروهای تقویتی و یا استفاده از شامپوهای گران قیمت و همچنین محلول های ضد ریزش مو که به رشد مجدد مو نیز کمک می کنند. ممکن است برخی از این راهکارها پاسخ دهنده باشد اما عده ای هستند که به هیچ وجه از هیچ درمان و راه حلی پاسخ نگرفته اند در این جاست که می توان از روش های نوین استفاده نمود که کاشت مو نام دارد.

کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو
کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو

آشنایی با تاریخچه

کاشت و پیوند مو یک ایده بود که توسط یک پزشک ژاپنی در سال 1939 توسط وی مطرح شد. در نهایت 20 سال پس از مطرح شدن ایده حدود سال 1960 توسط یک پزشک آلمانی به مرحله اجرا رسید که پس از آن به یک روش عالی برای درمان دائمی کچلی ها و از دست دادن موها تبدیل شد که شبیه یک معجزه بود.

کاشت و پیوند مو چگونه انجام می شود؟

در این روش کاشت به صورت کاملا طبیعی انجام می شود به این صورت که ریشه مو از قسمت های پرپشت سر و یا هر ناحیه دیگر از بدن برداشته می شود و در قسمت های کم پشت و یا بی مو جایگذاری می شود. این کار بدون بیهوشی و تنها با بی حسی موضعی انجام می پذیرد که در این حالت درگیر عوارض بیهوشی و پیامدهای ناشی از آن نمی شوید.

این که فرآیند کاشت مو در چند جلسه باید انجام شود نیاز به بررسی های متخصص دارد و نمی توان یک زمان معین برای همه ارائه داد. برای هر فرد این مدت زمان متفاوت می باشد. ممکن است برای یک شخص یک جلسه کافی باشد و برای شخصی دیگر چند جلسه زمان نیاز باشد. اما بسیاری از افراد تنها یک جلسه انجام می دهند و نتیجه بسیار عالی از آن می گیرند.

کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو
کاشت مو از تاریخچه تا معرفی روش های کاشت و پیوند مو

در چه نواحی از بدن می توان کاشت و پیوند مو انجام داد؟

در واقع این کار هیچ گونه محدودیتی ندارد و می توان در هر ناحیه کاشت را انجام داد. که می تواند شامل: سر،کاشت در قسمت سبیل،کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها، ریش، ابروها باشد.

چه افرادی نمی توانند کاشت را انجام بدهند؟

کاشت و پیوند مو یکی از کارهایی ست که به طور معمول محدودیتی ندارد و اکثر  افراد می توانند آن را انجام دهند مگر در موارد و مواقع خاص که انجام آن توصیه نمی شود. این موارد خاص شامل: افرادی که درگیر بیماری‌های دیابتی و عفونی می باشند زیرا طخم هایی که در اثر برداشت ریشه های مو در سر ایجاد می شود ممکن است بهبودی پیدا نکنند و حتی پوست دچار عفونت های شدید شود، افرادی که مشکلات پوستی داشته باشند، آقایان در سنین 18 سال الی 25 سال به دلیل تغییرات هورمونی و در نهایت افرادی که پوستی ضخیم و غیر قابل جراحی داشته باشند.

محدودیت سنی تنها برای آقایان ذکر شده است و برای خانم ها هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد.

پس از انجام کاشت و پیوند مو چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

کاشت مو مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت ها و رسیدگی های خاص خود دارد. در روزهای ابتدایی نباید سعی کنید که پانسمان را از روی سر جدا کنید. ممکن است بعد از جراحی سردردهایی برای شما ایجاد شود که طبیعی است و گذار و به زودری رفع خواهد شد در این حالت می توانید از مسکن های ساده برای رفع این دردها استفاده نمایید. روزهای اولیه پس از جراحی بهتر است فعالیت های سنگین را کنار بگذارید و بیشتر استراحت کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

فعالیت های ورزشی هم سنگین هستند و هم تعریق زیادی را به همراه دارند بهتر است از این کار برای مدتی صرف نظر کنید. زیر نور مستقیم خوشید قرار نگیرید و در نهایت موهای خود را شستشو ندهید.

 

معایب کاشت و پیوند مو

معایب و عوارضی که ممکن است در کاشت مو ایجاد شود بیشتر در روش های سنتی و قدیمی دیده میشد  که به دلیل نوع برداشت ریشه مو توسط تیغ جراحی از نوار پشت سر فرد ایجاد میشد برداشت می شود و باعث ایجاد جای زخم یا همان اسکار  میشد. همچنین کشیدگی پوست سر به دلیل وجود بخیه یکی دیگر از شایع ترین عوارض و معایب کاشت مو بود. وجود درد و تورم و کبودی در صورت نیز در برخی از مواقع روی می داد که همگی عوارض و معایب کاشت مو با روش های سنتی بودند.

از دیگر عوارضی که در روش های سنتی ایجاد می شد برداشت مو توسط هولدر های دستی بود که باعث از بین رفتن و آسیب رسیدن به فولیکول مو میشد و مدت زمان کاشت و رویش مو را به شدت افزایش می داد. گاهی اوقات هنگام برداشت ریشه های مو حفره هایی به جا می ماند که ظاهر موهای فرد را مانند عروسک می کرد که دارای حفره های رویش موی بزرگ و قطوری هستند.تمامی ای  عوارض مربوط به روش های کاشت موی قدیمی و سنتی مانند FIT وFUT  بودند اما در حال حاضر با به کار گیری روش های نوین این مشکلات دیگر از میان برداشته شدند و نیازی نیست که در این مورد نگران باشید. از جمله روش های نوین روش کاشت مو sut  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *