کاشت ریش و سبیل

ریش نیز به مانند موهای سر به‌‌عنوان یکی از عوامل زیبایی صورت محسوب می شود. برخی از مردان از داشتن یک ریشه کامل و سالم یا حتی خط ریش با رشد مساوی محروم می باشند.

کاشت ریش و سبیل

ریش نیز به مانند موهای سر به‌‌عنوان یکی از عوامل زیبایی صورت محسوب می شود. برخی از مردان از داشتن یک ریشه کامل و سالم یا حتی خط ریش با رشد مساوی محروم می باشند. این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، یکی از این دلایل کم‌پشت بودن ریش‌ها است. یک راه‌حل ساده برای درمان کم پشتی ریش وجود دارد که باعث ایجاد یک ریش کاملاً سالم می شود و آن هم کاشت ریش می باشد.

کاشت ریش و سبیل

مراحل کاشت ریش

ریزش‌های موی صورت به زودی خود را نشان می دهد چرا که نمی‌توان آن را از دید بقیه افراد پنهان کرد. برای این‌که یک ظاهر کاملاً مردانه و شیک داشته باشید داشتن مو و ریش مناسب بسیار حائز اهمیت می‌باشد. آرزوی بسیاری از مردان داشتن ریش یا خط ریش مناسب می باشد. شما اگر می‌خواهید در مورد کاشت ریش اطلاعات جامع و مهمی داشته باشید پس بهتر است با ما همراه باشید.

داشتن ریش های مرتب همیشه دشوار است با این‌ حال برای بسیاری از مردان حتی کسانی که توجه ویژه‌ای به ظاهر خود دارند و یک رژیم غذایی مناسب را رعایت می‌کنند ممکن است این موضوع برای شان بسیار سخت باشد چرا که ریش تأثیرپذیری زیادی از الگوهای ژنتیکی دارد و ممکن است در اثر یک آسیب دچار مشکل شود. جراحی ترمیم ریش می‌تواند به‌صورت کامل، ظاهر صورت را تغییر داده و موجب ایجاد یک خط پیوسته شود. در این بخش می‌خواهیم به‌صورت کلی در مورد عمل کاشت ریش برای شما مطالب جالبی را قرار دهیم.

آماده سازی مو

برای کاشت ریش ابتدا باید آماده سازی‌های مناسبی انجام شود. ناحیه اهداکننده با تراشیدن قسمتی از طرفین و همچنین شستشو آماده می شود. یک بی‌حسی موضعی به منظور کاهش ناراحتی ناشی از کاشت ریش اعمال شده که در این شیوه از یک پانچ الکترونیکی پیشرفته برای استخراج گرافت‌های منحصربه‌فرد بهره گرفته می شود. یک پوشش ضدعفونی‌کننده در ناحیه اهدا کننده اعمال شده که می‌تواند روز بعد برداشته شود.

استخراج مو

پیوندها با کمک پانچ الکترونیکی 0.9 میلی‌متری استخراج شده و به پیوندهای مختلف شامل یک، دو و سه مو تقسیم‌بندی می‌شود. سپس موهای آماده‌شده برای کاشت در ناحیه خط موی جدید مهیا می شود. فرآیند استخراج مو به‌صورت نرمال بین یک تا سه ساعت قابل انجام بوده که بسته به تعداد گرافت هایی که باید استخراج شود متفاوت است.

جایگذاری مو

پس از استخراج مو نوبت به جایگذاری آن‌ها می‌رسد. محدوده جدید برای ریش از قبل تعیین شده و یک برش کوچک قبل از آغاز کاشت ریش انجام می شود. گرافت های مو به‌صورت یک دست در نواحی کوچک به منظور مطابقت با زوایا و میزان تراکم مطلوب قرار می‌گیرد. یک روش معمولی برای جایگذاری ریش می‌تواند بین یک تا سه ساعت زمان ببرد و منجر به نتایج قابل‌توجهی شود.

مراقبت پس از جراحی

پس از کاشت ریش مراقبت‌های پس از جراحی حائز اهمیت می‌باشد. یک بسته مراقبت پس از جراحی شامل شامپوهای مخصوص و اطلاعاتی در مورد چگونگی مراقبت از موهای پیوند شده به فرد داده می شود که باید رعایت شود. پس از گذشت یک ماه موها به منظور چک کردن پیشرفت مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کار با یک جلسه رایگان درمان لیزر با فرکانس بالا که باعث افزایش رشد مو می شود قابل انجام می‌باشد. پزشک متخصص دستورات لازم را در این زمینه اعمال می کند. مراقبت‌های پس از جراحی به اندازه انتخاب کلینیک مناسب و همچنین روز جراحی حائز اهمیت است.

روش های کاشت ریش

روش‌های ترمیمی مختلفی برای کاشت ریش وجود دارد که این کار با استفاده از هر دو روش FUT و روش FIT قابل انجام می‌باشد. FIT به ‌صورت مستقیم با کمک برداشتن فولیکول های اهداءکننده از نو آغاز می‌شود. بدین صورت که یک برش نیم دایره خیلی ریز ایجاد شده که این امکان را فراهم می کند فولیکول‌ها به‌صورت مستقیم از سر برداشته شوند، سپس فولیکول‌های برداشته شده مستقیماً به پوست ریش پیوند داده می شود.

روش FUT به‌‌عنوان یکی از روش‌های نوین بوده که نیاز به دقت در جمع‌آوری فولیکول‌های مو دارد که فولیکول های جدا شده با دقت در زیر میکروسکوپ جداسازی شده و برای کاشت آماده می‌شود. در هر دو روش عنوان شده تا حد ممکن سعی می شود ناحیه اهدا کننده کوچکی در نظر گرفته شود تا افزایش رشد مو در این قسمت با اطمینان بیشتری انجام شود و ریزش مو به حداقل خود برسد. این روش‌ها نتایج شگفت‌انگیزی را به دست می دهند اما پیدا کردن درمان مناسب بستگی به نظر متخصص و ایده‌آل‌های شما دارد.

مراقبت های بعد از کاشت ریش

همان‌طورکه بیان شد مراقبت‌های بعد از کاشت ریش حائز اهمیت می‌باشد. شما باید اطلاعات مناسبی در مورد چگونگی مراقبت از موهای کاشته شده داشته باشید. علاوه بر این به‌صورت تخصصی می‌توانید از شامپوهای مخصوصی که بعد از کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده کنید. این شامپوها به شما کمک می‌کند تا فرایند بهبود و ترمیم ریش به خوبی انجام شود.

پرسش های متداول در مورد پیوند ریش

در هر جراحی و عمل پرسش های متداولی وجود دارد که پاسخ دادن به آن باعث می شود تا بیمار از وضعیت خود آگاهی کامل تری داشته باشد. اگر آگاهی های لازم در زمینه عمل جراحی مورد نظر به بیمار داده شود وی می تواند به راحتی با غلبه کردن بر استرس و نگرانی های قبل از عمل، خود را برای عمل جراحی آماده کند. در این بخش به سوالات متداول افراد که در ذهن دارند پاسخ می دهیم.

آیا جراحی کاشت ریش دردناک است؟

خیر باید بیان کنیم روش فوق تحت بی‌حسی موضعی و خفیف انجام شده و دردی را حس نمی‌کنید. شما فقط یک درد خفیف را زمان تزریق بی‌حس کننده‌ها احساس خواهید کرد. جراحی به گونه‌ای می‌باشد که شما در حین انجام کار می‌توانید تلویزیون نگاه کنید، به موزیک گوش دهید یا حتی گفتگو کنید. برخی از بیماران ممکن است یک تا سه روز پس از عمل جراحی ناراحتی‌هایی داشته باشند که به راحتی با مسکن‌ها قابل درمان و کنترل می باشد پس نتیجه می‌گیریم عمل جراحی کاشت ریش بدون درد می‌باشد.

آیا نتایج، طبیعی به نظر خواهند رسید؟

بله باید بیان کنیم واحدهای فولیکولی مو به صورت کاملاً حرفه‌ای توسط میکروسکوپ جدا شده و با دقت جایگذاری می شود. در این عمل بیشترین تعداد موهای پیوند شده در چنین اتصالی باعث ایجاد موهای درخشنده و طبیعی می شود. این امر به گونه‌ای می‌باشد که شما در آینده نمی‌توانید موهای کاشته شده از موهای طبیعی خود را تشخیص دهید. پس می‌‌توان نتیجه گرفت نتایج کاشت ریش به خوبی نمایان شده و بسیار حرفه ای قابل انجام می‌باشد.

آیا امکان برداشت مو از ریش و کاشت مو در سر وجود دارد؟

بله اگر فرد دارای ریش پر پشت و مناسبی باشد امکان کاشت مو از ریش به سر وجود خواهد داشت.

چه زمانی من می توانم شاهد رشد موهای جدید باشم؟

به صورت معمول در چند هفته ابتدایی پس از پیوند ریش موهای تازه کاشته شده می‌ریزد. سپس موها وارد یک مرحله آزمایشی شده و موهای جدید پس از گذشت حدود دوازده هفته شروع به رشد می کنند. شش ماه بعد حدود یک الی دو سانتی‌متر بلندتر خواهند شد، اما بلندتر شدن موها تا یک‌سال پس از کاشت به زمان نیاز دارد. در واقع برای دیدن نتایج نباید عجله کنید.

آیا نیاز به گرفتن مرخصی پس از کاشت هست؟

این سوال به صورت کلی می باشد اما باید بدانید عوامل زیادی در این بین مؤثر می باشد. یکی از آن‌ها روش کاشت ریش است. همچنین به نوعی کار شما نیز بستگی دارد. اگر کار شما نیاز به فعالیت فیزیکی زیاد نداشته یا به‌‌عنوان یکی از شغل‌های پرتحرک محسوب نشود می‌توانید چهل و هشت ساعت پس از عمل جراحی به محل کار خود رفته و به صورت عادی کار کنید در غیر این‌ صورت نیاز است بین هفت الی ده روز استراحت کنید تا کاشت مو تثبیت شود.

آیا این جراحی هیچ گونه خطر یا عوارض جانبی دارد؟

باید بیان کنیم عمل کاشت ریش بسیار کم عوارض می باشد چرا که موها از یک ناحیه سر برداشته شده و به ناحیه‌ای دیگر پیوند زده می‌شود. از نظر پزشکی هیچ نوع خطری شما را تهدید نمی‌کند. در جلسات مشاوره شما باید به سوالات پزشکی به‌صورت کاملاً واضح و شفاف پاسخ دهید تا پزشک مربوطه بتواند با شرایط شما آشنا شود.

آیا من می توانم ریش، خط ریش یا ریش پرفسوری جایگزین بزنم؟

بله اگر شما نواحی خالی در صورت دارید پیوند می تواند یک چهره مردانه همراه با ریش کامل ضخیم و خط ریش پروفسوری به شما بدهد. پس از کاشت ریش شما می‌توانید آن را اصلاح کرده و مدل موهای صورت تان را مطابق میل خود تغییر دهید.

توجه داشته باشید تعداد گرافت‌ها به‌صورت منحصربه‌فرد برای هر فرد پیوند داده می شود. گرافت ها می‌تواند محدوده‌ای از چند صد تا چند هزار عدد باشد. مراقبت‌های ویژه‌ای به‌منظور ایجاد رشد و ظاهر طبیعی باید انجام شود که شامل جایگذاری دقیق گرافت‌ها در زاویه و جهت درست است. به محض این‌که جایگذاری به‌صورت کامل انجام شد گرافت‌ها به‌صورت میکروسکوپی جدا شده و یک پیوند ریش دایمی انجام خواهد شد. این روش به صورت معمول زمانی که دوره بهبودی سپری می شود بدون درد می‌باشد.

همچنین بخوانید: جدیدترین روش کاشت مو

پس از عمل جراحی در پنج روز اول مراقبت‌های مورد نیاز شامل خشک نگه داشتن ناحیه پیوند داده شده ضروریست. در روز دوم شما می‌توانید به آسانی فعالیت‌های خود را از سر گرفته و بهتر است در این مدت تحرک فیزیکی زیادی نداشته باشید. موهای پیوند شده حدود دو هفته پس از پیوند شروع به ریزش می کنند اما جای نگرانی نیست چرا که در روز های آتی شروع به رشد کرده و رشد خود را به‌ صورت طبیعی برای داشتن یک ریشه مناسب ادامه می دهد. پیوند ریش می‌تواند جای جوش صورت یا آسیب‌های مختلف مانند سوختگی یا تصادف را پنهان کند. باید توجه داشته باشید موهای جدید دچار ریزش نمی‌شوند و مانند موهای طبیعی قابل اصلاح یا تغییر مدل هستند.

چه انتظاری باید از جلسات مشاوره داشت؟

قطعاً برای انجام عمل‌های مختلف نیاز به جلسات مشاوره وجود دارد. در طول مشاوره اولیه پزشک از سابقه شما سوال می‌پرسد و موهای شما را از نظر علم پزشکی مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از مواردی که در جلسه مشاوره باید انجام شود تراکم موهای شما می باشد، همچنین میزان ریزش مو و ضخامت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. پزشک درجه مینیاتوری نوار موهای شما را که ناشی از چروکیده شدن فولیکول‌های مو می باشد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

همچنین در این جلسه پزشک متخصص به شما بهترین راه را برای رسیدن به نتایج نهایی مورد نیاز و ظاهری که دوست دارید داشته باشید توصیه می کند. در این جلسه به شما در مورد شیوه‌های مختلف پیوند مو و خطراتی که برای شما به دنبال دارد اطلاعات لازم داده می‌شود. زمانی برای پاسخ‌گویی برای سوالات و درخواست‌های شما وجود دارد و شما می‌توانید سوالات ذهنی خود را از پزشک متخصص بپرسید.

به‌صورت معمول توصیه می‌شود که همراه یکی از اعضای خانواده یا یک دوست به جلسه مشاوره بیایید چرا که به شما کمک می‌کند تا دیدگاه‌های خود را به‌راحتی بیان کرده و سوالات و ابهامات ذهنی را به راحتی از پزشک خود بپرسید.

به چه تعداد گرافت نیاز هست؟

یک جلسه به‌صورت میانگین بین شش الی ده ساعت زمان می‌برد، شما باید یک روز کامل را برای جراحی کنار گذاشته و برای انجام کارهای دیگر برنامه‌ریزی نکنید چرا که پزشک متخصص می‌بایست با فراغ بال کامل عمل جراحی را انجام دهد.

آیا بعد از جراحی پانسمان انجام می شود؟

باید بدانید هیچ بانداژ و پانسمان پس از جراحی وجود ندارد. دستورالعمل‌های کامل و مختلفی پس از جراحی به شما داده می‌شود که با رعایت کردن آنها می‌توانید دوران نقاهت عمل جراحی را به حداقل خود برسانید. تنها در ناحیه‌ای که موها از آن منطقه برداشته شده یک پانسمان کوچک اعمال می شود. شما با رعایت کردن توصیه‌های پزشک می‌توانید یک عمل موفق داشته باشید.