کاشت ابرو

یکی از مواردی که اخیراً مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد کاشت ابرو می باشد. به نظر می‌رسد ابروهای نازک در گذشته‌ای نه‌چندان دور به‌‌عنوان مد محسوب می‌شده است اما دیگر قدیمی شده و امروز ابروهای پرپشت و ضخیم طرف‌داران زیادی دارد.

کاشت ابرو حرفه ای

یکی از مواردی که اخیراً مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد کاشت ابرو می باشد. به نظر می‌رسد ابروهای نازک در گذشته‌ای نه‌چندان دور به‌‌عنوان مد محسوب می‌شده است اما دیگر قدیمی شده و امروز ابروهای پرپشت و ضخیم طرف‌داران زیادی دارد. بسیاری از افرادی که متقاضی کاشت ابرو هستند به‌صورت طبیعی دارای ابروهای نازک بوده یا به‌مرور زمان به دلیل برداشتن بیش از حد ابروی خود و همچنین افزایش سن که یکی از دلایل نازک شدن ابروها می باشد ابروهایشان کم‌پشت شده است.

شواهد نشان می دهد علاقه بسیاری از مردم به داشتن ابروهای ضخیم دست‌به‌دست هم داده تا روزبه‌روز متقاضیان کاشت ابرو در کلینیک‌های مختلف افزایش پیدا کند. ما قصد داریم در این مقاله در مورد کاشت ابرو و مواردی که باید در هنگام کاشت به آن توجه کنید اشاره‌هایی خواهیم کرد. اطلاعات پایه‌ای مفیدی را برای شما بیان خواهیم کرد و همچنین عوارض بعد از کاشت را اشاره خواهیم داشت.

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو به‌‌عنوان یکی از شیوه‌های درمانی محسوب شده که در آن بخش‌هایی از موهای سر به ناحیه ابرو منتقل می‌شود. کاشت ابرو دارای تکنیک‌ و دانش خاص بوده و به‌‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های عمل زیبایی محسوب می‌شود .در کاشت ابرو تنها موها منتقل نمی‌شوند بلکه ارگان‌های کوچک دیگری که وظیفه ساخت موها را بر عهده دارند در ناحیه ابرو پیوند زده می شود. ارگان‌های ذکرشده فولیکول نام دارند و به این‌گونه تارهای کاشته شده تا پایان عمر به رشد خود ادامه خواهند داد و شما به مانند ابروهای طبیعی می‌توانید با ابروهای کاشته شده برخورد کنید. ابروهای کاشته شده نیز نیاز به کوتاه کردن و مرتب کردن خواهند داشت.

چرا کاشت ابرو؟

یکی از مهم‌ترین ارکان زیبایی صورت، ابرو می باشد که تاثیر زیادی بر جلوه‌های ظاهری دارد. ابروهای یک فرد از نظر زیبایی ممکن است از موهای سر نیز مهم‌تر بوده و این موضوع دلایل مختلفی دارد. به‌‌عنوان اولین دلیل باید بیان کنیم که ابروها نسبت به موهای سر در منطقه مهم‌تری در صورت قرار گرفته‌اند. دلیل دوم این است که وظیفه ابروها ایجاد قاب مناسب برای چشم‌ها می باشد که مهم‌ترین جزء صورت در زیبایی ظاهری است. آخرین نکته نیز مربوط به کم‌پشتی و ریزش موهای ابرو می باشد که از نظر زیباشناختی قابل‌قبول نیست، در واقع داشتن ابروهای ضخیم و مناسب اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌دهد. دلایل مختلفی را می‌‌توان برای کم‌پشتی و از دست دادن ابرو بیان کرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • بیماری‌های تیروئیدی
 • سوختگی
 • عفونت
 • بیماری‌های عمومی
 • کندن و برداشتن بیش از حد ابروها
 • اختلال در رشد ابروها به‌صورت مادرزادی و اختلال ژنتیکی

به هر حال دلایل مختلف عنوان شده می‌تواند باعث کم پشتی و ریزش موهای ابروی شما شود. بهترین راه برای افزایش اعتمادبه‌نفس و موهای از دست ‌رفته کاشت ابرو می باشد. روش‌های مختلفی مانند هاشور، تاتو، استفاده از مداد ابرو و سایر شیوه‌های مشابه می تواند وضعیت ابروی شما را تا حدی بهبود ببخشد. ولی در ایجاد ابروهای ضخیم و مناسب نمی‌تواند به شما کمک کند. در تمام روش‌های زیباسازی برای طبیعی بودن نتایج می‌بایست به یک کلینیک مناسب مراجعه کنید. موضوعی که در کاشت ابرو به خوبی قابل دستیابی می‌باشد طبیعی بودن نتایج است. تعیین زاویه و جهت رشد ابروها در کاشت ابرو حائز اهمیت می‌باشد.

فیزیولوژی ابرو

به‌صورت کلی باید بیان کرد موهای ابرو سه ویژگی بسیار مهم دارند که در کاشت ابرو باید توجه زیادی به آن‌ها شود.

 • جهت رشد موهای ابرو در بخش‌های مختلف به شکل قابل‌توجهی متغیر می باشد.
 • موهای ابرو با زاویه زیادی نسبت به پوست از فولیکول رشد کرده که باعث می‌شود این موها روی پوست بخوابند و مثل موهای سر به سمت عمودی رشد نکنند.
 • موهای ابرو بر خلاف بیشتر موهای سر که به‌صورت دسته‌های چندتایی رشد می‌کنند به صورت تک تار هستند.
 • چرخه رشد موهای ابرو با موهای سر دارای تفاوت های زیادی می باشد.

این ویژگی‌های کلیدی گفته شده باعث می‌شود که کاشت ابرو نیاز به مهارت بسیار بالایی داشته باشد. کاشت ابرو باید به گونه‌ای انجام شود که کاملاً طبیعی به نظر برسد و توازن هندسی صورت را از بین نبرد. یکی دیگر از نکاتی که در کاشت ابرو دارای اهمیت است تفاوت میان ابروی آقایان و خانم‌ها بوده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ویژگی های مهم ابرو در کاشت ابرو

جهت رشد موهای ابرو

به‌صورت کلی می‌‌توان ابرو را به سه بخش تقسیم‌بندی کرد که شامل سر، تنه و دم می‌شود که در هر بخش رشد موها متفاوت بوده و حرکت رشد ابروها در هر بخش به صورت جداگانه قابل تعیین می باشد.

بخش سر

این بخش به عنوان داخلی ترین ناحیه ابرو شناخته شده و طول آن بین پنج تا هفت سانتی‌متر می باشد. موهای بخش سر به سمت بالا رشد کرده و به‌صورت معمول نازک‌تر از سایر قسمت‌ها بوده و رنگ روشن‌تری دارد. برخی از متقاضیان کاشت ابرو به پر کردن این ناحیه علاقه‌ای نداشته و ترجیح می‌دهند که ضخامت کمی داشته باشد.

بخش تنه

بخش مرکزی ابرو دارای دو و نیم سانتی‌متر طول می باشد که متراکم‌ترین و پهن‌ترین بخش ابرو محسوب می‌شود. در بخش تنه که به بینی نزدیک‌تر بوده موها به‌صورت بالارو و به سمت خارج صورت رشد می‌کنند. در وسط تنه زاویه لایه میانی هم‌راستا با قوس استخوان ابرو قابل تغییر است. در ناحیه بخش تنه موهای مرز بالای ابرو به سمت پایین و موهای مرز پایین به سمت بالا رشد می کنند.

بخش دم

بخش دم شامل دو سانتی‌متری انتهای ابرو محسوب شده از جایی‌که خم ابرو شروع می‌شود. این بخش ابرو تراکم کمی دارد و از موهای نازکی پوشیده شده است. بخش دم به‌صورت معمول با افزایش سن کم تراکم می شود. باید بیان کنیم موهای این بخش تقریباً به شکل افقی رشد می‌کنند.

زاویه‌ی رشد مو

از دومین ویژگی منحصربه‌فرد ابرو می توان به زاویه رشد موها نسبت به پوست صورت اشاره کرد. تفاوت زاویه رشد موی ابرو با موهای صورت می تواند چهل و پنج درجه باشد. به همین جهت برای این‌که موهای کاشته‌شده در کاشت ابرو زاویه ای مشابه مدل‌های قبلی داشته باشد از تار موی ناحیه پشت گوش استفاده می‌شود که با زاویه رشد کنند. برای این‌که تطابق صحیح‌تری بین زاویه رشد مو وجود داشته باشد فولیکول‌ها با زاویه درون پوست قرار می‌گیرند که از دشواری‌های کاشت مو می باشد.

تفاوت واحدهای فولیکولی

موهای سر و بخش‌های مختلف بدن معمولاً به شکل دسته‌ای رشد می کند، یعنی در هر واحد فولیکولی به‌صورت معمول بین یک تا چهار تار مو وجود دارد. بیشتر واحدهای فولیکولی موهای سر به شکل چند تار محسوب می‌شوند. درصورتی‌که موهای ابرو بر خلاف موهای سر اکثراً فقط یک تار مو دارند درنتیجه برای کاشت ابرو از واحدهای فولیکولی بیشتر از یک تار مو استفاده می شود.

تفاوت چرخه‌ی رشد

تمام موهای بدن ما درحال رشد و یا ریزش هستند، به‌‌عنوان مثال بیان می‌شود که در یک فرد سالم از نظر ریزش مو روزانه بین پنج تا صد تار مو می‌ریزد. از نظر زیباشناسی و پزشکی این فرآیند رشد و ریزش به‌‌عنوان چرخه رشد مو معروف می باشد که دارای سه مرحله است. مرحله رشد، مرحله استراحت و مرحله ریزش.

چرخه رشد موهای سر با موهای سایر نقاط بدن دارای تفاوت‌هایی می‌باشد. در چرخه رشد موهای ابرو تارهای مو به مدت چهار ماه در مرحله رشد قرار دارند، به همین علت است که موهای سر نسبت به سایر موهای بدن می‌توانند بسیار بلندتر باشند. باتوجه به این‌که رشد موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو می باشد باید زود به زود موهای کاشته شده را مرتب و کوتاه کنید.

طرح کاشت ابرو

یکی از موارد حائز اهمیت در کاشت ابرو توجه به طرح کاشت آن می‌باشد که محل قرارگیری موهای جدید را تعیین می‌کند. از لحاظ زیبایی شناختی در طرح کاشت باید موارد مختلفی را در نظر گرفت تا ابروها کاملاً طبیعی و زیبا به نظر برسند. ابروی ایده‌آل باید از نظر کشیدگی و همچنین از نظر شکل ظاهری بسیار مطلوب باشد. برای رسیدن به این امر باید به برخی از نکات توجه کرد.

تفاوت ابرو در آقایان و خانم‌ها

باید بدانید که تفاوت‌های زیادی بین شکل ابروی آقایان و بانوان مشاهده می‌شود. در آقایان ابروها ضخیم‌تر و متراکم‌تر بوده و فاقد قوس اصلی بوده و خم بسیار کمی دارد. بخش‌های انتهایی ابروی آقایان برجسته و پررنگ تر است. به دلیل این‌که ضخامت ابرو تقریباً در سراسر آن یکسان می باشد ابروی آقایان معمولاً در بالای فرورفتگی خارجیه جسم به اتمام می‌رسد. به‌صورت متوسط می‌‌توان ابروی آقایان را پنج و نیم و ضخامت متوسط آن را یک و نیم سانتی‌متر بیان کرد.

در خانم‌ها انتهایی ابرو مقداری عقب تر از فرورفتگی خارجی چشم می باشد و بخش انتهایی کم تراکم و نازک‌تر است. خم زیبایی که در ابروی خانم‌ها وجود دارد معمولاً در یک‌سوم انتهایی ابرو دیده می شود. بخش میانی ابرو ضخیم‌تر و متراکم‌تر از بخش خارجی آن می باشد. به‌صورت معمول متوسط ابروی خانم‌ها پنج و ضخامت متوسط آن یک و سه سانتی‌متر است.

پیش از کاشت ابرو

متقاضیان کاشت ابرو کسانی می‌باشند که به‌صورت کلی ابرو نداشته و یا ابروهای نازک و کم‌پشت دارند یا افرادی که می‌خواهند جای زخمی که در ابروهایشان ایجاد شده را بپوشانند. افراد دوم کسانی هستند که ابروهای نازکی داشته که دچار ریزش می‌شوند.

به‌‌عنوان شایع‌ترین علل نازک شدن ابروها می‌‌توان به دلایل ارثی، بیماری‌های زمینه‌ای مختلف مانند بیماری تیروئید، برداشتن یا کندن بیش از حد ابروها، انواع طاسی، افزایش سن و مصرف برخی از داروها اشاره کرد. کسانی که از آلوپسی آره‌آتا، آلوپسی توتالیس یا یونیورسالیس رنج می‌برند کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو نیستند، چرا که این بیماری‌ها ناشی از یک بیماری خودایمنی بوده که در آن گلبول‌های سفید خون که به‌‌عنوان عوامل دفاعی بدن محسوب می شوند به اشتباه به سلول‌های خودی حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌رسانند.

در خانم‌ها مهم‌ترین دلیل مراجعه برای کاشت ابرو، نازک شدن ابروها ناشی از برداشتن بیش از حد آن می باشد. در آقایان نیز شایع‌ترین علت مراجعه برای کاشت ابروها، کاهش تراکم به دلیل افزایش سن می باشد.

هزینه‌ی کاشت ابرو

به‌صورت کلی باید عنوان کرد هزینه کاشت ابرو در کلینیک‌های مختلف با توجه به وضعیت بیمار متفاوت می باشد، اما بین چهار تا شش میلیون هزینه خواهد داشت. کسانی که دارای شرایط زیر می باشند می توانند برای کاشت ابرو اقدام کنند:

 • اگر به صورت ژنتیکی دارای ابروهای نازک و کم‌پشت هستید یا به صورت کلی موهای ابرو در شما رشد نکرده است.
 • اگر از شکل، حالت یا فرم ابروهای خود رضایت ندارید
 • اگر به دلایل مختلف مانند سوختگی، جراحی، شکستگی و غیره بخش یا قسمتی از ابروهای شما از دست رفته است و یا می خواهیدجای زخم یا بخیه را بپوشانید.
 • اگر به علت بیماری‌های زمینه‌ای مانند اختلالات تیروئید یا بیماری‌های پوستی ابروی شما دچار ریزش شده است می‌توانید از این شیوه استفاده کنید.

خانم‌هایی که به دلیل برداشتن بیش از حد ابرو دچار نازکی و کم پرشدن ابرو شده‌اند و همچنین خانم‌هایی که ابروهای خود را هاشور زده‌اند و می‌خواهند ظاهر ابروهایشان طبیعی به نظر برسد می‌توانند از کاشت ابرو استفاده کنند.

کاشت ابرو روی تاتو

سوالات زیادی در ذهن متقاضیان کاشت ابرو وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که آیا امکان کاشت روی تاتو وجود دارد یا خیر؟ باید عنوان کنیم بله. نه‌تنها این کار ممکن است بلکه بسیاری از جراحان سفارش می‌کنند که قبل از کاشت، ابروهای خود را هاشور بزنید یا تاتو کنید. از هاشور زدن که با تکنیک میکرو پیگمنتیشن قابل انجام می‌باشد در دنیا برای زیباتر کردن نتایج کاشت ابرو استفاده می‌شود.

علت توصیه پزشکان در مورد هاشور زدن ابرو این است که در کاشت ابرو تعداد زیادی گرافت های کوچک در کنار یکدیگر کاشته می شوند اما به دلایل مختلف مانند خون‌رسانی و غذارسانی اشتباه باعث می‌شود تا تمامی گرافت ها زنده نمانده و تعدادی از آن‌ها از دست بروند. این اتفاق باعث می‌شود که فواصل کوچکی در بین موهای ابرو ایجاد شود.

این فواصل به صورت معمول به حدی نیستند که نیاز به کاشت مو داشته باشند و با استفاده از مدادهای ابرو به خوبی قابل پوشش دادهن هستند. اگر قبل از کاشت، ابروهای خود را هاشور زده باشید این فواصل به خوبی پوشیده شده و قابل رویت نمی‌باشد.

عمل کاشت ابرو

روش‌های کاشت ابروی متفاوتی وجود دارد که باتوجه به وضعیت بیمار و توصیه پزشک قابل انتخاب است. چند مشکل کلی در روش‌های کشت نواری شکل وجود دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

 • در تکنیک‌های قدیمی مانند کاشت نواری ابروها حالت شانه‌ای پیدا کرده و جلوه طبیعی به خود نمی‌گیرد.
 • موهای کاشته‌شده رشد طبیعی نداشته و جهت رشد و زاویه‌ای موها مناسب نیست.
 • روش کشت نواری با خون‌ریزی و ایجاد زخم همراه بوده و نیاز به بخیه دارد.

روش FUT به‌‌عنوان یکی از روش‌های کشت مدرن محسوب می‌شود. این شیوه نیز برای کاشت مو همچنان رایج بوده و نتایج خوبی را به دنبال دارد. به دلیل تهاجمی بودن این تکنیک پزشکان روش استخراج واحدهای فولیکولی را ابداع کرد که در دنیا با نام FUE و در ایران با نام FIT معروف می باشد.

در روش FUT ابتدا یک برشی بر روی پوست سر ایجاد شده و نواری از پوست سر برداشت می‌شود که در این روش جای زخم را بخیه می‌زنند. در روش FIT واحدهای فولیکولی به شکل دانه دانه از سر خارج شده و به ‌این‌ ترتیب خبری از زخم، خون‌ریزی و بخیه نمی‌باشد. در کاشت مو به روش‌های گفته‌شده معایب و مزایای مختلفی نهفته است ولی برای کاشت ابرو امروزه بیشتر از شیوه FUT و سایر روش‌های پایه‌ای استفاده می‌شود.

ترمیم ابرو

انتخاب روش کاشت مو بستگی به مهارت و تبحر جراح خواهد داشت. قطعاً تا به اینجای کار در مورد شیوه‌های کاشت ابرو مطالب مفیدی را که فرا گرفته اید. در تمامی شیوه های بیان شده از موهای طبیعی برای کاشت استفاده می شود. کاشت ابرو برای برخی از افراد که دارای بانک موی ضعیفی هستند امکان‌پذیر نیست. به‌‌عنوان مثال کسانی که طاسی بسیار وسیع داشته و از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند نمی‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند.

اخیراً شیوه‌های ترمیم ابرو با استفاده از هوش مصنوعی مورد استفاده پزشکان قرار گرفته است. نتیجه ترمیم ابرو به روش گفته شده بسیار به مانند کاشت ابرو می باشد. اما خطر پس زده شدن جسم خارجی که شامل موهای مصنوعی می باشد وجود دارد. پس زدن جسم خارجی می تواند باعث از دست دادن همیشگی ابروها شود، به همین جهت کسانی که امکان کاشت ابروی طبیعی ندارند با توجه به توصیه پزشک می‌توانند از روش فوق استفاده کنند.

مراحل کاشت ابرو

کاشت ابرو دارای مراحل مختلفی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

طراحی ابرو

در مرحله طراحی ابرو از متقاضی درخواست می‌شود تا شکل ابروی مورد علاقه خود را ترسیم کند، سپس جراح با بررسی طرح پیشنهادی بیمار و اندازه‌گیری‌های مختلف طرح را بازسازی کرده و تلاش می‌کند تا تقارن بین ابروها را رعایت کند. در این مرحله می‌‌توان از طرح‌های مختلفی که از پیش آماده شده است استفاده کرد اما ظاهراً طرح‌های آماده کمی غیرطبیعی به نظر می‌رسند.

استخراج گرافت‌ها

کاشت ابرو نیز مانند کاشت موی سر دارای استخراج گرافت‌ها می‌باشد. گرافت‌ها می‌توانند از پشت گوش یا پایین گردن برداشته شوند. موهای ناحیه پشت سر به دلیل این‌که ضخامت مناسبی دارد چندتایی هستند ولی موهای ناحیه پشت گوش یا پایین تر، ظریف‌تر و کوتاه‌تر بوده و واحدهای فولیکولی تک تار مویی بیشتری دارند.

به صورت معمول برای آقایان که دارای ابروهای ضخیم‌تری هستند از ناحیه پشت سر و پشت گوش استفاده می شود. برای خانم‌ها که ابروهای ظریف‌تری دارند بیشتر از ناحیه پشت گوش و پایین گردن استفاده می‌شود.

آیا برای کاشت ابرو می‌توان از موهای بدن استفاده کرد؟

از نظر پزشکی این کار امکان‌پذیر می باشد ولی توصیه می‌شود که موهای بدن برای کاشت ابروها استفاده نشود، چون به صورت کلی درصد کمتری از گرافت هایی که از بدن استخراج می شوند در جای جدید رشد می‌کنند و امکان فر خوردن موها وجود دارد.

به همین دلیل برای ابروها نمی‌توان از موهای بدن استفاده کرد. به صورت معمول باید بیان کرد گرافت های مورد نیاز برای کاشت ابرو معمولاً بیش از چهارصد عدد نمی‌باشد. برای استخراج این گرافت‌ها در روش FIT و سایر روش‌های مشابه از تیغ‌های بسیار کوچکی استفاده می‌شود.

اگر پزشک متخصص بخواهد از موهای پشت گوش استفاده کند که بانک موی رایج برای کاشت ابرو محسوب می شود از هر طرف دویست گرافت بر می‌دارد. تعداد گرافت ها باتوجه به تراکم ابروهای بیمار قابل تعیین می باشد. برداشت گرافت به شیوه FIT بدون درد و خون‌ریزی قابل انجام است، چرا که پوست ناحیه برداشت‌شده به کمک داروی بی‌حسی انجام شده و بعد از عمل به دلیل کوچک بودن زخم به سرعت بهبود می‌یابد و دردی احساس نمی‌شود.

کاشت گرافت‌ها

بعد از استخراج صحیح گرافت‌ها کادر درمانی سعی می‌کند در زیر میکروسکوپ گرافت ها را برای کاشت آماده‌سازی کند. جراح متخصص قبل از این‌ که شروع به کاشت موها کند باید محل ابروها را با بی‌حسی موضعی بی‌حس کند. با استفاده از تیغ های بسیار ریز، سوراخ‌هایی بر روی محل کاشت انجام شده و گرافت‌ها را درون آن قرار می‌دهد. در این مرحله باید به جهت رشد موها دقت کافی شود اگر جراح از تجربه کافی برخوردار نباشد قطعاً نتیجه کاشت ابرو غیرطبیعی و نامطلوب می باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل

به مانند سایر عمل‌های زیبایی عمل کاشت ابرو نیز دارای دوران نقاهت مختلف می باشد. بعد از کاشت، نواحی ابرو نیازی به پانسمان نخواهد داشت ولی بانک مو به مدت دو روز می‌بایست پانسمان شود. بعد از عمل باید هر دو تا سه ساعت یک‌بار مایعی مخصوصی که توسط پزشک در اختیار شما قرار می‌گیرد را روی ابروها اسپری کنید.

ممکن است در چند روز اول ابروها و بالای پلک‌ها دچار کبودی شوند که از عوارض طبیعی کاشت ابرو محسوب می‌شود. در روز بعد از کاشت درصورتی‌که لخته‌های تشکیل شده کاملاً پاک شده باشد می‌توانید ابروهای خود را مرتب کنید. روز سوم بعد از عمل، پس از باز کردن پانسمان می‌بایست سر خود را بشویید. ریزش ابروهای کاشته شده پس از مدتی طبیعی به نظر می‌رسد. طی سه تا چهار ماه آینده رشد ابروها از سر گرفته شده و بعد از شش ماه ابروهای ضخیم و پرپشت خود را نشان می دهد.

عوارض کاشت ابرو

نتایج دقیق‌تر کاشت ابرو یک‌سال بعد از عمل کاملاً قابل مشاهده است. عوارض کاشت ابرو شامل موارد مختلفی مانند: عدم تقارن، جهت نامناسب رشد مو و عدم رشد گرافت ها می باشد. علاوه بر این‌ها، موارد مختلفی مانند تورم، کبودی، التهاب فولیکول ها نیز در برخی از بیماران دیده می شود. بهتر است برای انجام عمل کاشت ابرو به کلینیک مناسب مراجعه کنید تا عمل انجام شده دارای درصد موفقیت بالایی باشد.