دسته‌ها
کاشت مو

مراحل انجام عمل کاشت مو

با پیشرفت هایی که در علم پزشکی و زیبایی صورت گرفته است این روزها دیگر افرادی که دچار کم پشتی و ریزش مو و طاسی گسترده هستند نباید نگران باشند زیرا با روش های درمانی بسیار ساده در کمترین زمان این مشکل برای شان حل خواهد شد و می توانند از این نوع درمان کاملا اطمینان داشته باشند که جوابی 100 درصد به آن ها خواهد داد.

مراحل انجام عمل کاشت مو

با پیشرفت هایی که در علم پزشکی و زیبایی صورت گرفته است این روزها دیگر افرادی که دچار کم پشتی و ریزش مو و طاسی گسترده هستند نباید نگران باشند زیرا با روش های درمانی بسیار ساده در کمترین زمان این مشکل برای شان حل خواهد شد و می توانند از این نوع درمان کاملا اطمینان داشته باشند که جوابی 100 درصد به آن ها خواهد داد.

بدون شک با این روش درمانی آشنایی دارید و یا حتی تا به حال اسم آن را شنیده اید. این روش در واقع همان کاشت مو می باشدکه به صورت طبیعی انجام می شود و درمان قطعی این نوع از ریزش ها و طاسی های سر می باشد.

یکی از ابتدایی ترین کارها برای کاشت مو این است که ابتدا باید ریزش و الگوی ریزش مو بررسی شود و همچنین مشخص شود که فرد کاندیدای کاشت مو است و برای این کار بانک موی خوبی دارد یا خیر.

پیوند مو در واقع شیوه ای ست که در آن ریشه ها و با فولیکول های مو از پشت سر و نواحی که بانک موی خوبی دارند استخراج می شوند و در نواحی که دچار کم مویی و طاسی که عمدتا قسمت جلوی سر می باشند انتقال داده می شوند. در کاشت مو که پیوند مو نیز نامیده می شود مانند هر پیوند دیگری چیزی از جای دیگر به جایی که نیاز است پیوند می خورد با این تفاوت که اهدا کننده و گیرنده خود فرد می باشد.

برای انجام کاشت مو دقت کنید که این کار حتما توسط متخصص پوست و مو و پزشکان و جراحان مجرب انجام شود زیرا اگر این کار به خوبی انجام نشود در واقع یک جراحی بدون بازگشت است که امکان ترمیم آن تقریبا وجود ندارد پس باید در انتخاب مرکز و پزشک دقت بسیاری نمود تا درصد خطا بسیار پایین باشد. دقت کنید هیچ گاه تحت تاثیر تبلیغات رنگارنگ و بولد شده قرار نگیرید.

مراحل کلی انجام عمل کاشت مو

۱-منطقه برداشت مو (بانک مو)

بانک مو در واقع به نواحی پشت سر و گیجگاه ها گفته می شود که تراکم مویی بیشتری دارند و معمولا در مقابل ریزش مو بسیار مقاوم می باشند. یکی از دلایل مقاوم بودن ریشه های مو در این نواحی این است که حساس به گیرنده های هورمون مردانه و یا همان تستوسترون نیستند و به همین دلیل چندان دچار ریزش و کم پشتی نمی شوند. اگر دقت کرده باشید حتی افرادی که به صورت ژنتیکی دچار طاسی هستند در این نواحی همچنان موها دیده می شوند حتی تا سنین بالا نیز این موها همچنان پایدار هستند این موضوع در طول تحقیقاتی که در چندین سال صورت گفته هویدا شده است.

پس دلیل اینکه بهترین بانک مو در این نواحی هستند مشخص شد اما موضوع جالب دیگر این است که این موها اگر از این نواحی برداشته شوند و در نواحی دیگر کاشته شوند باز هم همین خواص خود را حفظ می کنند و هیچ گاه دچار ریزش نمی شوند.

اینکه چه روش کاشتی را برای چه فردی انجام دهند بستگی به نوع پوست سر و جنس موها دارد. در روش های FUT و یا FIT سه الی چهار مرتبه می توان از نواحی مورد نظر فولیکول مو استخراج نمود. اما در روش FUT که قدیمی تر می باشد معمولا برای برداشت فولیکول مو به صورت یک نوار از پشت سر فولیکول ها برداشته می شوند که باید پس از برداشت بخیه زده شود و این موضوع باعث ایجاد اسکار و یا همان جای زخم می شود که همیشه نیز دیده می شود و چندان خوشایند نیست.

اما در روش FIT استخراج فولیکول های مو با استفاده از دستگاهی به نام پانچ یا میکرو پانچ انجام می شود که برش های بسیار ظریفی ایجاد می شود و فولیکول ی های مو برخلاف روش FUT که گروهی استخراج می شدند به صورت تک تک استخراج می شوند. در این حالت بخیه و خونریزی وجود ندارد و جای زخم و اسکار نیز به کمترین میزان خود می رسد.

۲مناطق کاشت مو

جلوی سر، منطقه بالای سر و منطقه پشت سر نواحی از پوست سر نواحی ای هستند که به طور معمول درگیر روند ریزش مو و طاسی قرار می گیرند و عمده جراحی های کاشت مو در این نواحی هستند.

منطقه جلوی سر که شامل سه قسمت است:

خط رویش جلوی سر، ناحیه پشت خط رویش سر و کف سر و منطقه شقیقه ها.

 

منطقه پشت سر:

منطقه ورتکس ناحیه ای است ما بین بالای سر و بانک مو که موهای آن دارای خوابهای متفاوتی می باشند.

در چه سنی می توان کاشت مو ها را انجام داد؟

در هر سن و زمانی می توان کاشت مو را انجام داد تنها قبل از آن باید یکسری آزمایشات و تست ها را انجام داد و همچنین پوست سر را کمی آماده کرد و مراقبت های لازم را برای آن انجام داد تا بتون جراحی کاشت مو را انجام داد. حتی اگر در سن 20 سالگی باشید یا سن 60 سالگی می توانید این کار را انجام دهید. اگر حتی به صورت مقطعی نیز ریزش دارید با استفاده از کاشت مو می توانید این مشکل را رفع کنید که انتخاب روش به نظر پزشک بستگی  دارد و معمولا بهتر است از جدیدترین روش ها استفاده نمایید.

عموما در ناحیه ورتکس ریزش موها بیشتر هستند که می تواند منجر به طاسی نیز بشود و ریزش ها به صورت دایره ای نیز می باشند. اگر در سن پایین هستید کاشت مو را انجام بدهید ممکن است دوباره در ناحیه ورتکس در اطراف ناحیه کاشته شده مجددا دچار ریزش مو شوید و دوباره این ناحیه خالی شود زیرا چندان وضعیت موها در این سن پایدار نیستند. بهتر است کاشت مو را در این ناحیه پس از سن 25 سالگی انجام دهید که ریزش مو انجام شده و موها و پوست سر به ثبات رسیده اند.

مراحل انجام عمل کاشت مو

روش های انجام کاشت موی طبیعی

در جراحی کاشت مو فولیکول های مو از قسمت پشت سر و همچنین گیجگاه ها استخراج می شود و در نواحی مرکزی و جلوی سر که دچار ریزش مو و کم پشتی و طاسی شده اند کاشته می شود. استخراج و کاشت با جدیدترین روش های کاشت مو مانند میکروسرجریMF.U.T و روش دیگرMF.I.T انجام می شود. کاشت مو در تمام روش ها یکسان می باشد اما برداشت و استخراج فولیکول ها در روش های FIT و FUT یکسان نیست.

روش FUT برای کاشت استفاده می شود و روش FIT برای تکمیل فرآیند ان مورد استفاده قرار می گیرد. روش FIT می تواند گرافت های بیشتری از مو را در یک جا برداشت نماید و برای پیوند مو آماده کند.

به طور کلی کاشت مو یک جراحی سرپایی می باشد که چندان نیاز به بستری ندارد و دوران نقاهت آن با توجه به نوع جراحی کاشت مو متفاوت می باشد. جراحی کاشت مو در اتاق جراحی همراه با لوازم و تجهیزات تخصصی انجام می شود و سعی جراح بر این است که خیلی سریع این کار به اتمام برسد تا در این صورت احتمال بروز عفونت کاهش پیدا کند.

بدون شک داشتن مو می تواند چهره افراد را زیبا کند و تاثیر بسیاری بر میزان اعتماد به نفس داشته باشد پس خیلی خوب است که اگر حدود 40 درصد از موهای خود را از دست داده اید برای کاشت مو اقدام کنید. نگران هیچ چیز نباشید همه چیز به طبیعی ترین شکل ممکن پیش می رود. هیچ خط رویش غیر طبیعی، تراکم غیر قابل قبول و یا ظاهر مصنوعی برای موهای شما ایجاد نمی شود. همچنین حین عمل به دلیل وجود بی حسی های موضعی هیچ دردی را احساس نخواهید کرد . دوران نقاهت خود را خیلی سریع پشت سر خواهید گذاشت.

روشی که بدون جراحی انجام می شود استفاده از دستگاهی ست که ساخت یک کمپانی فرانسوی می باشد. این دستگاه سرعت کار را بالا می برد و هیچ آسیبی به ریشه های مو نمی رساند. همچنین هیچ درد و خونریزی برای شما به همراه نخواهد داشت در عین اینکه دقت بالایی دارد و به ریشه های مو آسیبی نمی رساند در نهایت مهمترین موضوع این است که به میزان تراکم دلخواه خود می رسید.

این روش به این صورت است که یک نوار باریک که به Stripe Flap معروف است از پشت سر برداشته می شود که در واقع همان بانک مو می باشد و این خط باریک باقی مانده در پشت سر بخیه می خورد اما به هر صورت یک اسکار و یا جای زخم از ان باقی می ماند که مشخص می کند فرد جراحی کاشت مو انجام داده است و 14 روز پس از عمل برداشت بخیه ها کشیده می شود.

طول این نوار برداشته شده از بالای گوش راست با بالای گوش چپ می باشد که پس از برداشت نوار بانک مو توسط پزشک بررسی شده و فولیکول ها استخراج می شوند. اما نکته مهم اینجاست که برداشت نوار با توجه به خاصیت کشسانی پوست انجام می پذیرد.

خاصیت کشسانی پوست هر فرد می تواند بین 1 تا 2 سانتی متر باشد در افرادی که خاصیت کشسانی پوست آنها کمتر است ممکن است برداشت این نوار پوست سر را آزا دهد پس باید در این زمینه دقت بسیاری نمود. اما اگر خاصیت کشسانی پوست سر خوب باشد می تواند با عرض مناسب آن را برداشت و هیچ عارضه ای برای فرد ایجاد نشود.

زیرا تشخیص این کار باعث می شود که با کمترین عارضه جراحی برای فرد انجام شود به طوری که فرد کاملا از نتیجه راضی و خشنود باشد.

عمق Flap برداشته شده برای کاشت موی طبیعی

عمق برداشت این نوار بسیار مهم است زیرا باید اولیه ترین لایه پوست که ریشه های مو در آن هستند و غدد چربی در آن وجود دارد برداشته شود و در عین حال نباید وارد لایه های زیری شد زیرا عروق و اعصاب در این ناحیه وجود دارند و باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود.

طول نوار Flap

طول این نوار به میزان بزرگی و کوچکی جمجمه فرد بستگی دارد که بین 20 تا 30 سانتی متر متغییر می باشد. همچنین باید این موضوع را در نظر داشت که آیا فرد ریزش موی کمی دارد و یا اینکه دچار طاسی کامل است در این صورت برداشت نوار می تواند تغییر کند. زمانی که این نوار برداشت شد در زیر میکروسکوپ قرار می گیرد تا فولیکول های مو توسط تیم جراح از پوست خارج شود و برای کاشت آماده شود. گرافت ها شامل مو به همراه چربی هستند که منبع تغذیه برای فولیکول ها می باشند و بدون وجود این چربی فولیکول های مو آسیب دیده و از دست رفته می شوند. پس از اینکه گرافت ها آماده شدند در قسمتی که می خواهیم کاشت انجام دهیم توسط تیغ خراش هایی ایجاد می شود و مو در آن کاشته می شوند.

برای برداشت نوار باید دقت نمود که از گیجگاه ها زیاد استفاده نشود زیرا اسکار آن کاملا مشهود خواهد شد. نوار برداشته شده بین 20 تا 30 سانتی متر با عرض 10 تا 20 میلی متر می باشد.

گرافت های مو را در محلول سرم نمکی خنک قرار می دهند تا چند ساعت بدون هیچ آسیبی می توانند در این محلول زنده بمانند.

نکاتی که در هنگام برداشت نوار مو باید به آن دقت نمود:

رعایت تکنیک صحیح جراحی و در نظرگرفتن محل مناسب برای برداشت به همراه استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف.

حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و پس از عمل و مراقبت صحیح از منطقه برداشت در روزهای پس از کاشت مو.

کشش پوست بیمار و یا برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند.

در نظرگرفتن محل مناسب برای برداشت.

خوش زخم بودن فرد از نظر ژنتیکی.

پس از انجام کاشت مو تا دو هفته پشت سر را با حوله گرم شده خصوصا در شب ها کمپرس نمایید و شست شو را نیز انجام دهید و از خم کردن سر خود خودداری نمایید.

در هنگام کاشت به پوست سر بی حسی موضعی تزریق می شود و پس از آن مقدار محلول آب نمک به پوست سر تزریق می شود تا کمی متورم شود و کار کاشت ساده تر انجام شود. در نهایت با استفاده از تیغ های ظریف خراش هایی ایجاد می کنند و موها در آن خراش ها کاشته می شوند.

هنگامی که قرار است فولیکول های مو در شکافی که ایجاد شده قرار بگیرند توجه به زاویه کاشت مو بسیار مهم و حیاتی است. در واقع شکاف در هر جهتی ایجاد شود موی کاشته شده در همان جهت رشد می کند و از پوست سر خارج می شود. شکاف ها باید با عمق بین 4 تا 6 میلی متر و موازی هم انجام شود. پس از اینکه شکاف ها ایجاد شد گرفت ها داخل آن قرار می گیرند که ممکن است کمی زمان بر باشد. با استفاده از پنس گرافت ها از محلول نمکی خنک در شکاف های پوست سر انتقال داده می شوند این زمان انتقال نباید بیشتر از 2 تا 3 دقیقه باشد زیرا فولیکول های مو آسیب می بینند و خشک می شوند. از جمله عوارض شایع در کاشت مو می تواند به فولیکول های خشک شده مو بازگردد.

از گرافت هایی که تک مویی هستند در قسمت خط رویش جلوی سر استفاده می کنند و گرافت های دو تایی و سه تایی نیز در قسمت عقبی کاشته می شوند و پس از اتمام کار پانسمان برای بیمار انجام می شود.

پانسمان باعث می شود به فولیکول ها آسیب کمتری وارد شود. البته این پانسمان چندان طولی نخواهد کشید و روز بعد برداشته می شود تا پوست سر در معرض هوا قرار گیرد. زیرا تعریق پوست سر برای فولیکول ها به هیچ وجه خوب نیست.

اما در مقابل در روش FUT در یک جلسه می توان به تراکم بسیاری دست پیدا کرد. همچنین نحوه استخراج با استفاده از دستگاه پانچ انجام می شود که درد و خونریزی ندارد و دوران نقاهت بسیار کمتری دارد.

روش غیرجراحیMF.I.T در کاشت مو

یکی دیگر از نام های این روش FUG می باشد. در روش FIT روال کار به این صورت بود که نواری از پشت سر برداشته می شد و اما در این روش فولیکول های مو به صورت تک تک استخراج می شوند و این کار با دستگاهی خاص انجام می شود. شاید از این روش با نام روش بدون جراحی نام برده شود به این دلیل که هیچ گونه بخیه ای در آن زده نمی شود اما در هر صورت باز هم جراحی محسوب می شود اما بسیار سبک تر با سرعت کار بالا و دوران نقاهت کم. همچنین در این روش اسکار و یا همان جای زخم بسیار کمتر خواهد بود.

فولیکول های مو توسط دستگاهی به نام میکرو پانچ ها از پوست سر خارج می شوند و جای این زخم ها بین 7 تا 14 روز کاملا خوب خواهد شد و از بین می رود و به هیچ وجه جای آن مشخص نخواهد بود.

مراحل انجام عمل کاشت مو

برداشت از بدن (bht)

برداشت مو از بدن برای افرادی ست که بانک موی چندان خوبی حتی در پشت سر ندارند و از این جهت نیاز است که از بانک موی دیگری که در سرتاسر بدن است برداشت شود البته بیشتر از موهای روی کتف و سینه برداشته خواهد شد. در این روش هم بافت زخم بر روی نواحی برداشت شده مو می ماند اما چون در بدن است چندان برای فرد مهم نیست.

این موها بیشتر از 6 سانتی متر رشد نخواهند داشت زیرا به صورت ژنتیکی با موهای سر متفاوت هستند و معمولا به حالت وز دار و فر هستند و بهتر است به عنوان پر کننده استفاده شوند نه به عنوان موهای اصلی.

روش ترکیبMFUT + MFIT+BHT

به طور معمول اگر برای کاشت موها بین 3 تا 4 هزار گرفت انجام شود در این صورت است که می توان گفت کاشت مویی عالی انجام شده است و تمام قسمت های سر پوشیده از مو هستند اما با روش FUT و یا FIT نمی توان به طور کامل به چنین تراکم مویی دست پیدا کرد. پس راه چاره در اینجا این است که از روش های ترکیبی استفاده کنیم که این کار هم بستگی به بانک موی فرد دارد و کشش پوست سر فرد. اگر قبل از شروع کاشت مو مواردی مانند: سن، وسعت و شدت طاسی و تاریخچه خانوادگی ریزش مو به خوبی بررسی شده باشند می توان با ترکیب روش های FUT + FIT برای افرادی که طاسی های گسترده دارند بهترین نتیجه را به ارمغان آورد.

این موهای پیوند زده شده به هیچ وجه ریزش نخواهند داشت تنها در اینجا مهارت پزشک و جراح مهم است که بتواند فولیکول های بیشتری را استخراج کند در عین اینکه آسیب کمتری به آن ها زده شود و بتواند آن ها را به خوبی پیوند دهد.

در نهایت با هر روش و متدی که کاشت موها را انجام دهید پس از 2 الی 3 هفته رشد موها آغاز خواهد شد. اما پس از آن موها وارد فازی به نام فاز استراحت می شوند و می ریزند در اینجا نباید نگران باشید زیرا ریشه های موها در پوست وجود دارد و سپس دوباره شروع به رشد می کنند.

رشد موها سه الی چهار ماه بعد آغاز می شود و تا 3 ماه پس از آن زمان نیاز دارد تا به صورت کامل رشد کند در اینجاست که می توانید پس از تقریبا 6 ماه نتیجه کار را مشاهده نمایید.

میزان فولیکول مویی که در هر جلسه برای هر فرد پیوند زده می‌شوند به عوامل مهمی وابسته است:

اولین فاکتور تراکم موی خود فرد می باشد. هر چه تعداد فولیکول ها  بیشتر باشد تعداد گرافت ها بیشتر خواهد بود و تراکم موهای کاشته شده بالاتر می رود.

دومین فاکتور خاصیت کشسانی پوست سر فرد می باشد. که این عامل میزان برداشت پوست سر را بین 8 میلی متر تا 2 سانتی متر تغییر می دهد.

آخرین تحقیقات کاشت مو

طبق جدیدترین تحقیقات صحبت هایی مبنی بر کشت سلولی برای درمان بی مویی و کم مویی می باشد اما باید دقت کنید این کار تقریبا و تنها در مرحله آزمایش و تحقیق است و هنوز وارد بازار کار نشده است. این روش در واقع همان همان پدیده کلونینگ یا شبیه سازی و بحث سلول‌های بنیادی می باشد.

در این روش سلول های فولیکول موی حیوانات رشد داده می شود و فولیکول ها بسیار سریع رشد می کنند با تراکم بالا به صورتی که در یک تکه پوست کوچک فولیکول های بسیاری مشاهده می شود. اما این موضوع دارای هاله ای از ابهام است زیرا نمی توان تشخیص داد که آیا بدن این گرافت ها را می پذیرد و یا پس می زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *