دسته‌ها
کاشت مو

دلیل نازک شدن موی سر و راهکارهای جلوگیری از آن

یکی از علامت‌های ریزش مو که چه به صورت خفیف و چه به صورت متوسط است، نازک شدن موها است. اگرچه ریزش مو در حالت نازکی مو هم اتفاق می‌افتد اما این اتفاق باعث طاسی نمی‌شود و فقط باعث کم پشت شدن موی شما خواهد شد.

دلیل نازک شدن موی سر و راهکارهای جلوگیری از آن

یکی از علامت‌های ریزش مو که چه به صورت خفیف و چه به صورت متوسط است، نازک شدن موها است. اگرچه ریزش مو در حالت نازکی مو هم اتفاق می‌افتد اما این اتفاق باعث طاسی نمی‌شود و فقط باعث کم پشت شدن موی شما خواهد شد.

به خاطر سرعت کم این اتفاق شما فرصت کافی را برای بررسی دلایل آن دارید و می‌توانید با توجه به درجه‌ی آن به انجام روش‌های درمان موثر بپردازید.

دلایل نازک شدن موها چیست؟

عادات روزانه زندگی، ژنتیک و یا هر دو عامل ممکن است باعث نازک شدن موی شما شود. در برخی موارد نیز ممکن است مصرف داروهای پزشکی نیز سبب نازکی مو شود. بر اساس تحقیقات جهانی ریزش بین 50 تا 100 مو در طی روز طبیعی است و در صورتی که موی سر شما بیشتر از این مقدار ریزش دارد باید به فکر دلیل آن باشید تا دچار طاسی نشوید.

دلیل نازک شدن موی سر

از جمله مواردی که در حالت عادات روزانه زندگی می‌توانند در نازک شدن و ریزش مو دخیل باشند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • رسیدن بیش از حد معمول به موها. این مورد می‌تواند شامل رنگ کردن مو، حالت دهنده‌های مختلف و فر کردن چند ماهه نام برد.
 • بستن محکم مو. هرگونه سفت بستن مو ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و در نهایت موجب نازکی مو شود.
 • استفاده از مواد شیمیایی نامناسب مانند استفاده از اسپری نامرغوب مو، رنگ‌های موقت و ژل‌های نگهدارنده
 • کمبود آهن و مواد معدنی در بدن. کمبود مواد معدنی در کنار سایر بیماری‌هایی که ممکن است به آن دچار شوید موجب کاهش حجم موی شما می‌شود.
 • استرس‌ زیاد. داشتن استرس هم به خاطر ترشح هورمون کورتیزول در داخل بدن به رشد فولیکول مو اثر گذاشته و موجب نازک شدن مو می‌شود.
ریزش روزانه 50 تا 100 عدد مو طبیعی است و از عوامل تاثیر گذار نازک شدن مو، استفاده از اسپری موی غیر استاندارد، بستن محکم مو، رنگ کردن‌ بیش از حد مو و کمبود مواد معدنی می‌باشند.
دلایل مختلف نازک شدن مو در خانم‌ها

در خانم‌ها نیز نازک شدن مو اتفاق می‌افتد و همین باعث به روز نگرانی و استرس در خانم‌ها می‌شود.

ممکن است نازک شدن مو ارثی باشد. ولی در کنار عادات روزمره زندگی و ارثی، شرایط خاص پزشکی می‌توانند باعث نازک شدن مو شوند. شرایطی از جمله:

 • به تازگی صاحب فرزند شدن
 • مصرف بی رویه قرص‌های ضدباروری
 • کم کردن ناگهانی وزن
 • واکنش‌های هورمونی جدید
 • درمان یک بیماری از نوع خود ایمنی
 • سیستم ایمنی بدن دچار نقص شده باشد
 • پوست بدن دچار عفونت شده باشد.

در برخی موارد نادر هم ممکن است نازک شدن مو به دلیل کشیده شدن بیش از حد موها، داشتن تب بالا و اختلالات در خورد و خوراک فرد باشد.

توجه داشته باشید که طاسی و نازک شدن موها دو مقوله جدا از هم هستند و نباید با یکدیگر یکسان در نظر گرفته شوند.

دلیل نازک شدن موی سر

راه‌های جلوگیری از نازک شدن مو به وسیله‌ی داروها و درمان‌های خانگی

در اینجا به بیان ده روش جهت درمان نازکی مو می‌پردازیم. البته بهتر است قبل از انجام این روش‌ها با پزشک صحبت کنید.

 • ماساژ پوستی

اولین و ارزانترین روش برای داشتن موی ضخیم ماساژ دادن پوستی است.

این روش به دلیل نداشتن عارضه جانبی و هزینه بهترین روش برای داشتن موی ضخیم است. برای انجام این روش، هنگام شست و شوی موهایتان، با سر انگشتانتان به آرامی پوست اطراف موها را به آرامی ماساژ دهید تا به این وسیله جریان خون در این نقاط بیشتر شود.

 • استفاده از مولتی ویتامین‌ها

شما هنگامی موهای سالم خواهید داشت که بدن سالمی داشته باشید. بدون داشتن سلامتی کامل موهای سالمی هم نخواهید داشت.

هنگامی که موهای جدید به علت داشتن سوء تغذیه در بدن ساخته نشود، به تدریج باعث از نازکی مو و از دست دادن موها می‌شود.

برای داشتن موهای ضخیم باید منابع کافی مواد معدنی را داشته باشید. به کمک مصرف مولتی ویتامین‌ها زیر نظر پزشک، آهن و اسید فولیک مورد نیاز رشد مو را تأمین کنید.

در صورتی که یک رژیم غذایی سالم دارید بهتر است از مصرف مولتی ویتامین‌ها پرهیز کنید چون که ممکن است نتیجه‌ی عکس داشته باشد و موهای شما نازک‌تر شوند.

 • استفاده از فیناستراید

فیناستراید که یک نوع داروی ضد ریزش موی مردانه است که به شکل قرص است و روزانه یک عدد مصرف می‌شود. این دارو به دلیل داشتن عوارض جانبی برای خانم‌ها ممنوع است.

 • استفاده از سپیرنولاکتون

این دارو برای کسانی است که ریزش موی آن‌ها به تولید آندروژن ارتباط دارد. برای مصرف این دارو باید از فرد آزمایش خون گرفته شود.

 • استفاده از ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل با نام تجاری روگین یک داروی ریزش مو است که می‌توان آن را بدون نسخه‌ی پزشک نیز از داروخانه‌ها تهیه نمود.

 • اسید چرب امگا3 و امگا6
دو اسید چرب لازم بدن امگا3 و امگا6 است. این دو اسید به خاطر اینکه در داخل بدن ساخته نمی‌شود، جذب و تأمین آن‌ها یکی از ضروریات است.

امگا3 بدن را در برابر التهاب‌های مختلف ایمن می‌کند. در صورتی که شما دچار ریزش موی به صورت زودرس شده‌اید، نشانگر این است که بدن شما دچار التهاب شده است و این ممکن است ناشی از کمبود امگا3 باشد.

از طرفی برای داشتن پوستی سالم باید امگا6 مورد نیاز بدن تأمین شود.

 • بیوتین

ویتامین ب 7 یا بیوتین یکی از ویتامین‌های مغذی است که به داشتن موهای ضخیم و رشد آن‌ها کمک می‌کند. آجیل، جگر و عدس را می‌‌توان منبع سرشار از بیوتین نامید. شما می‌توانید با داشتن یک رژیم غذایی خوب مشکل دریافت ویتامین ب7 را برطرف کنید و نیازی به استفاده از مکمل ویتامین نداشته باشید.

 • استفاده از مکمل اسید فولیک

برای ساخت سلول جدید وجود اسید فولیک بسیار الزامی است. این نوع ماده که یک نوع ویتامین ب است که از نازک شدن مو جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از درمان خانگی با لیرز

لیزر درمانی به طور معمول توسط متخصصان پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این راهکار برای رشد دوباره مو و ضخیم شدن آن‌ها نیز استفاده می‌شود.

 • کورتیکواستروئیدها

استفاده از کورتیکواستروئیدها که یک نوع درمان تجویزی برای درمان التهاب زمینه‌ای است، موجب می‌شوند تا فرد مصرف کننده دچار ریزش مو شود. پس در صورت ریزش مو، شما باید مصرف این دارو را طبق نظر پزشک قطع کنید.

جمع بندی

طبق آزمایشات انجام گرفته ریزش مو را می‌توان درمان کرد و این درمان نیاز به یک بازه‌ی شش ماهه تا نه ماهه دارد. در صورتی که شما به ریزش مو دچار شده‌اید بهتر است که با یک پزشک متخصص در مورد دلیل نازک شدن موی سر مشورت کنید تا از ریزش بیشتر مو جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *